Find an Online Tutor Now

184 Answered Questions for the topic Money

Money Business

08/22/20

Disputed Amount

Is the disputed amount in a transaction the amount you should have been charged, or is it the amount you should not have been charged?
Money Math

06/26/20

Suppose you want to purchase a home for $425,000 with a 30-year mortgage at 4.94% interest. Suppose also that you can put down 30%.

find : What are the monthly payments? (Round your answer to the nearest cent.) $ What is the total amount paid for principal and interest? (Round your answer to the nearest cent.) $ What... more
Money Math Algebra 1

05/02/20

Algebra homework help

Problem: Pattie gets a monthly allowance of $35. If she spends ⅕ of that monthly allowance for x numbers of weeks after 3 ½ months on snacks, she ends up with $59.50. How many weeks does Pattie... more

Tyler’s brother works in a shoe store.

A) Tyler’s brother earns a commission. He makes 2.5% of the amount he sells. Last week, he sold 9000$ worth of shoes. How much was his commission?B) The store bought a pair of shoes for 50$, and... more
Money Finance Income

10/15/19

How can I make £1.25 every hour of the day, everyday, passively?

£1.25 x 24 = £30 £30 every day of the year = around £10,080 per year. These days making this amount of money online everyday can't be impossible. Thank you in advance.

09/19/19

Which is the better buy?

Option 1:3 1/3 lb. Of turkey for $10.50Option 2:2 1/2 lb. of turkey for $6.25
Money Algebra 1

09/05/19

Quantities (money question)

Together Evan, Katie, and McKenna had $865 when they left to go shopping. Evan spent 2/5 of his money. Katie spent $40. McKenna spent twice as much as Evan. McKenna spent twice as much as Evan,They... more

08/06/19

mathematics whole numbers

a group of 3 adults and 10 children bought a ticket to watch dance performance. each adult ticket cost $7 more than each child ticket. the group paid a total of $125. what was the cost of each... more
Money Prealgebra

07/25/19

Whats the fewest amount of bills and coins you use to make 3.50

They paid with a twenty dollar bill

07/13/19

How to determine interest and payment sizes?

Jennifer borrowed $3000 from the bank in order to buy a new jacuzzi. She will pay it off by equal payments at the end of each week for 4 years. The annual interest rate is 8.05%. Determine the... more

07/11/19

Can I self-publish on a reputable publishing platform, and how much would it cost?

With the barrier to having a publisher sign a new author seemingly high, especially without prior success or experience, are there any good author-funded alternatives out there to the repeated... more
Money Business Gdp

07/11/19

What is Q in the quantitative theory of money?

I am testing the quantitative theory of money for South Africa. QP = Mv. It is fairly clear what M and P are (broad money, or M1, price index, etc). But I am puzzled with Q. Is it GDP or does it... more

06/26/19

Was Smedley Butler right when he said 21,000 million/billionaires were created from World War I?

In his book entitled "War is a Racket" Smedley Butler argues that the profit of war is counted in bodies and money spent. He also wrote that 21,000 millionaires/billionaires were made from World... more

05/26/19

How was financial profit viewed in Medieval Europe?

What was the attitude of people in Medieval Europe towards earning money, making a profit etc. I know that in some places Jews were well established as merchants because, from the point of the view... more

04/16/19

What is the chemical symbol for gold?

04/12/19

Why is gold considered so precious?

04/12/19

If I make 13$/hr...

If I make 13$/hr but make ~250$ extra in tips over a 2 week period, what’s my actual wage?

03/14/19

Finding the percentage?

There is a pot of cash in the amount of $1,500. This will be split between two people equally, so they will each receive $750. My question is the following: what percentage are they each receiving... more
1 3 4 5 6 7 8

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.