Find an Online Tutor Now

70 Answered Questions for the topic Money Math

A 3-gallon bottle of bleach costs $14.88. What is the price per cup?

i need to know the price per cup
Money Math Math Math Help

08/21/18

How many students were in the group initially?

A group of students decide to divide the $400 profit from their book sale among themselves. When they realize that there are three additional students with whom they must split the profits, they... more
Money Math Math Math Help

08/17/18

John has $486 in his bank account. Each week, he takes out $18 to pay for guitar lessons. Write an equation for this situation.

 i need a equation for this problem and then i need to make a table of values, i also need to know which month he will run out of money
Money Math Math Word Problem

06/08/18

If Sophia earns $10 an hour, how much time does it take her to earn $48.80?

I need the answer to this problem. Please help!
Money Math

04/01/18

One 148 ounce box of detergent costs $5.92. Find the unit price.

Money   
Money Math

03/25/18

10 tickets cost 39.50 how much does 1 ticket cost

I am modeling for a show and one of the requirements is selling 10 tickets to the show and the total is 39.50 I need to figure out the cost of 1 ticke to determine whether or not I can afford this

03/16/18

Elemntary Problem Solving Question

A shopkeeper buys some books for £80. If he had bought 4 more books for the same amount, each book would have cost £1 less. Find the number of books he bought?   Thank You
Money Math

03/01/18

abbie spends 5/8 of her money and saved the rest. If she spends $45 how much money did she save?

I tried: n(5/8)=45 n=45/.625 n=72 Is this right?
Money Math

02/13/18

The total amount Edgar paid for a slice of pizza and a tip of exactly 24% was between $2.50 and $3.00. What was the price of the pizza slice?

I don't know if there is a fast or standard way to solve this problem.
Money Math Money

02/13/18

Kim has the same number of $2 and $5 notes. The total value of all the notes is $28. How many $5 notes does Kim have?

Don’t use guess and check or listing
Money Math

02/12/18

The total amount Edgar paid for a slice of pizza and a tip of exactly 24% was between $2.50 and $3.00. What was the price of the pizza slice?

I am wondering if there is some fast way to solve this problem.
Money Math

12/01/17

Student Council has $600 budget. They spent $180 on water bottles. Express the portion spent on water bottles as a percent

I don't understand this problem.
Money Math

11/28/17

Polo's clothing store advertised a suit for 12% off, for a saving of $38. Later , the manager marked the suit 45% off the original price.

What is the amount of the current discount? What was the original price of the suit? 
Money Math Math Word Problem

11/28/17

The hardware store charges 80¢, including tax, for 1 lb. of nails. A guy purchases 5 3/4 pounds of nails. How much does it cost?

Answers include: $4.60$4.80$4.95$6.55$7.19
Money Math Money

10/15/17

Money problem solver

Catherine spent 2/5 of her money. Then she gave 2/5 of the money that was left to her brother. £36 of the mobey remained. How much money did Catherine have at first?
Money Math

10/06/17

How much will I have in 12 years if I start with $102701.00 if it increases 14% a year?

Just trying to guess at what my savings will be in 12 years given this years return of 14%
Money Math

09/20/17

Bob loaned Bill $120. After 3 years, Bill paid off the loan(principal+interest) with a one time payment of $145.20. What was the simple annual interest rate?

I'd love it if someone could set up a formula for me
Money Math Money

08/11/17

What IS $7.19 in cents

$7.19 in cents
Money Math Math Algebra 1

06/15/17

Gisele has $5.90 in quarters and nickels. If she has 16 more nickels than quarters, how many quarters does she have?

Translate the word problem into an equation then solve. Please Help!!
Money Math High School Maths

03/29/17

Georgie earns an hourly rate. In one week his wage is $609.90, paid for 40 hours plus 9 hours at a time and a half. Find his hourly weight.

 This question is on my homework and i do not know how to solve it, so as well as providing me with the correct answer if you could explain how you got to the answer it would be greatly appreciated.
Money Math

03/01/17

at a car company each sails person gets a 6.5% commission on sales. What would a salesperson get if he sold 1990 cars for $9,290

Please answer this problem for me 
Money Math Miles Gas Prices

01/25/17

How much money will i need for gas each week?

If I drive 492.6 miles per week in a car that gets 32 miles per gallon in a 13 gallon tank, how much money will I need to refill that car each week if gas prices are $2.39?
1 3

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.