Find an Online Tutor Now

141 Answered Questions for the topic Multiplication

Multiplication Algebra 1 7th

05/22/20

Algebra 1 Question Help

So to solve a problem i need to do this step and its kind of hard... thank you for helpingSo i need two numbers that multiply to -24 but those two numbers also have to add up to -10.
Multiplication Fractions Money

09/19/19

Which is the better buy?

Option 1:3 1/3 lb. Of turkey for $10.50Option 2:2 1/2 lb. of turkey for $6.25
Multiplication Elementary Math

06/19/19

can this be solved by multiplying 3/4 times 5? explain.

A cake for a class party was cut into pieces of equal size. There are 5 pieces of cake left. 3/4 of the class still wants cake. What fraction of the cake will be eaten?
Multiplication Algebra 2 Polynomials

06/18/19

Comparison between multiplying and dividing polynomials

In what ways are the steps for the long division of polynomials algorithm similar to the steps for the multiplying polynomials algorithm? In what ways are they different?
Multiplication

02/28/19

what is 3 times 4

I need the answer to three (3) times (4) because we are learning multiplication in 3rd grade.
Multiplication Division

10/29/18

How much money does Hannah have

Hannah and Francine has $120. Hannah and Peter have $230. Peter has 6 times as much money as Francine.
Multiplication Subtraction

10/28/18

Calculate the value.

(4+3√3/3/8)2
Multiplication Subtraction

10/28/18

How to solve this?

The total price of a cupboard,a chair and a table is $1500.The price of the cupboard is twice the price of the table.The chair is $80 cheaper than the table.Find the price of each item.
Multiplication

09/25/18

i dont get it can anyone explain it to me

mrs. krin has $300 deducted from her checking account every month foe her car payment. she also has $150 deducted every month for her insurance. after 1 year, How much do these payments change her... more
Multiplication

09/14/18

Mr. Smith goes to the gym 3 times a week, how many times does he go in a year?

Mr. Smith goes to the gym 3 times a week, how many times does he go in a year?   Is the answer 3(52.18) = 156.54
Multiplication

09/14/18

Cheryl hikes 7 miles in 3 days, how many miles does she hike in 12 weeks?

Multiplication problem.
Multiplication

08/24/18

joey bought a 72 ounce box of dog biscuits.How many pounds did he bye

how much did he bye
Multiplication

08/23/18

how do i do this mathematically.

What is the smallest multiple of 75 that consists of just 1's and 0's?
Multiplication

08/10/18

how do I multiply 30.30

please multiply 30x30.
Multiplication

07/11/18

The sum of two number is 200 and their product is 8236 what are the number

What are the two number that when multiply the answer is 8236
Multiplication Additiom

07/10/18

What is the correct answer of 2+2*3+2*2+4=?

2+2*3+2*2+4

06/02/18

I’m a figure with 6 layers. Each of my layers is the same. My bottom layer has a perimeter of 28 units, and my volume is between 200 and 300. What’s my volume?

I need help with volume this question needs help I’m in the 5th grade and I’m struggling 
Multiplication Division Fractions Help

04/26/18

If 1/2 cup of flour makes 1 batch of cookies, then how many batches of cookies can you make with 3/4 cup of flour?

I cannot figure out how to get this answer
1 3 4 5 6

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.