Find an Online Tutor Now

1,977 Answered Questions for the topic Word Problems

Word Problems Math Elementary Math

22d

Nora read 1/6 of a book on Monday and 2/5 on Tuesday. What fraction of the book does she have left to read?

Answer and explain how you got the answer please
Word Problems Integrals Riemann Sum

09/18/20

Calculus BC Word Problem NEED HELP ASAP PLS

Water leaks from a tank at the rate of r(t) gallons per hour. The rate decreased as time passed, and values of the rate at two-hour time intervals are shown in the table below. The total amount of... more
Word Problems Math Algebra

09/13/20

problem solving

A friend has a 85% average before the final exam for a course. That score includes everything but the final, which counts for 15% of the course grade.What is the best course grade your friend can... more
Word Problems Math Problem Solving

09/13/20

problem solving

A store has clearance items that have been marked down by 60%. They are having a sale, advertising an additional 50% off clearance items. What percent of the original price do you end up... more
Word Problems Math Problem Solving

09/13/20

You read online that a 15 ft by 20 ft brick patio would cost about $2,275 to have professionally installed. Estimate the cost of having a 25 by 27 ft brick patio installed.

You read online that a 15 ft by 20 ft brick patio would cost about $2,275 to have professionally installed. Estimate the cost of having a 25 by 27 ft brick patio installed.
Word Problems College Algebra

09/09/20

Find the model of the total cost of the Family Plan in dollars. Use P for the number of devices that need data plans as part of their cost. 

The Family Plan: $120 monthly fee, unlimited talk and text on up to 5 lines, and data charges of $45 for each device for up to 2 GB of data per device. The Mobile Share Plan: $160 monthly fee for... more
Word Problems Quadratic Equation

08/23/20

Solve application problems using quadratic equations

The area of a rectangle is 46 square inches. If the length is 4 times the width, then find the dimensions of the rectangle. Round off your answer to the nearest hundredth?
Word Problems Math Algebra

08/23/20

Algebra Word Problem

A garden table and a bench cost $600 combined. The cost of the garden table is three times the cost of the bench. What is the cost of the bench?
Word Problems Math Quadratic Equation

07/19/20

Quadratic Word Problems

The hypotenuse of a right triangle measures 20cm. One leg of the triangle is 4cm shorter then the other . Find the lengths of the legs
Word Problems Math Algebra

07/13/20

Investment interest

Todd invests $3000 in two different accounts. The first account paid 9 %, the second account paid 12 % in interest. At the end of the first year he had earned $330 in interest. How much was in each... more
Word Problems

05/22/20

Rate Of Travel Between Two Observation

Suppose you are driving. You notice that after driving for 5 hours, you are 265 miles from Seattle. You continue driving, and calculate that after driving 7 hours you are 365 miles from... more

05/21/20

Create an Algebraic equation for the math problem

Alyssa sold half her comic books and then bought 8 more. She now has 18. How many did she begin with?
Word Problems Equations

04/25/20

How do I solve this three part word problem?

The spread of the Ebola virus in Africa could be modeled by C(t) =188.59e^(0.024t) where C represents the number of cases and t represents the number of days since May 1, 2014.A. Approximately how... more

04/23/20

how do I find out a slope intercept form equation with word problems?

so this is the problem.." Jon purchases $15 ties and he has a $10 coupon off the total amount. Write the equation to determine what he will spend in slope intercept form".
Word Problems Algebra 1 Prealgebra

04/15/20

You are choosing between two different cell phone plans. The first plan charges a rate of 23 cents per minute. The second plan charges a monthly fee of $29.95 plus 8 cents per minute.

You are choosing between two different cell phone plans. The first plan charges a rate of 23 cents per minute. The second plan charges a monthly fee of $29.95 plus 8 cents per minute. How many... more
Word Problems Algebra 1 Algebra 2

04/15/20

If you drive 230 miles and use 10 gallons of gas, what is your rate of gas consumption?

If you drive 230 miles and use 10 gallons of gas, what is your rate of gas consumption?______miles per gallon
Word Problems Math Algebra

04/09/20

Find 3 consecutive integers such that five times the third integer is eleven less than three times the sum of the first and the second integers

Find 3 consecutive integers such that five times the third integer is eleven less than three times the sum of the first and the second integers
Word Problems Algebra 1 Equations

04/08/20

Writing an explicit equation

Write an explicit sequence for 4,9,14,19,24 and what is it’s 99th term2) what is t(4)=12 t(10)=48 explicit equation and it’s 18th term
1 3 4 5 6 7 80

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.