2,828 Answered Questions for the topic elementary math

Elementary Math

4d

How do I help students in Kinder count?

countingnumberskinderkindergartenmathskillscountingwritingstudents
Elementary Math Math Sat Math Finance

11d

A, B, C and D start a business with investments in a ratio 2:3:5:7. Rest of the problem in the question details?

A, B, C and D start a business with investments in a ratio 2:3:5:7. After 4 months A invest the same amount as before, B and C withdrew half their investment and D withrew 4/9th of it's investment.... more
Elementary Math

18d

My child is struggling with word problems. What can you do to help?

Word problems are often tricky for elementary students for several reasons. In my experience, they read the problem only once, read it too quickly, and do not understand what the problem is asking... more

18d

Are you hoping that your child avoids summer learning loss?

Summer learning loss or the "summer slide" can happen during the lengthy summer break. If you want your child to stay confident and continue to refine all of the skills they learned the previous... more
Elementary Math

19d

How can I get my child to be less dependent on using a multiplication chart for multiplication facts?

Many students, beginning in around 3rd grade when multiplication facts are introduced, start out using a multiplication chart to help them learn facts. Unfortunately, they then becoime dependent on... more
Elementary Math Reading

21d

Can my child learn math skills and reading skills from the same tutor?

Some students need help in more than one area, such as math and reading. Rather than working with two separate tutors, it can be much more convenient for a student to learn both subjects from the... more

26d

What is the box method of multiplication?

The box method is a way to multiply by two digit (or even larger) numbers that does not require students to regroup or "carry" numbers. It uses a couple more steps than the traditional algorithm,... more
Elementary Math

29d

Concept of fractions

5 children are each running an equal part of a 3 mile race. How far will each child run?
Elementary Math Math Chemistry Physics

29d

particle on a ring, quantum mechanics

A)Explain the reason why Ψ(x) = Acos(πx/L) is not able to describe a particle of mass m in a ring of length L. B) On the other hand, explain why Ψ(x) = Acos^2(πx/L) is.C) When momentum is... more
Elementary Math

05/08/23

How many more containers have 1/2 cup of water than one and three-fourths cup of water?

I really need to know
Elementary Math Math Algebra 1 Algebra 2

04/28/23

Finding consecutive integers

Find four consecutive odd integers such that three times the sum of the first and second is 15 less than the fourth.
Elementary Math Math Science Algebra 1

04/27/23

Finding consecutive numbers, algebra

Find four consecutive even integers such that if the sum of the first and third is multiplied by 3, the result is 28 less than five times the fourth.
Elementary Math Math Science Algebra 1

04/27/23

Finding consecutive numbers, algebra

Find four consecutive even integers such that if the sum of the first and third is multiplied by 3, the result is 28 less than five times the fourth.
Elementary Math Math Science Sat Math

04/24/23

Finding numbers, word equation

Find three consecutive odd integers such that four times the sum of the first and second is 11 more than 3 times the third.
Elementary Math

04/23/23

Percent Of Change

Find the percent of change to the nearest percent for the following. State if it is an increase or a decrease.1.  From 117 minutes to 91 minutes
Elementary Math

04/22/23

Section 6.3 Homework

The bus fare is $2.00. People who use the bus can buy a monthly coupon book for $28. The fate is reduced to $1. Determine the number of times in a month
Elementary Math Math Science Homeschool

04/21/23

algebra one, word equation

The number of girls in Mr. Taylors algebra class exceeded the number of boys by 5. If there were 39 pupils in the class, how many were girls.
Elementary Math Math Science Homeschool

04/21/23

Algebra one, word equation

Jane and Sophia went to the corner store where packages of gum cost 85 cents each and candy bars cost 60 cents each. They spent $15 and bought 4 more packages of gum than candy bars. How many... more
Elementary Math Math Science Homeschool

04/21/23

Algebra 1, round trip

Jed rode his scooter at 20 miles per hour and then jogged back at 8 miles per hour. If the round trip took him 7 hours, how far was it to school?
Elementary Math Math Elementary (k 6th)

04/19/23

Need help setting up and finding a solution to this question for my third grader

In Seattle, during February, out of every three days the sun shines one day, it is cloudy one day, and it rains one day. In three weeks, how many rainy days would you have?Explain your thinking... more
Elementary Math Math Elementary (k 6th)

04/18/23

In Seattle, during February, out of every three days the sun shines one day, and it rains one day. In three weeks, how many rainy days would you have?

Please show the answer and how to get it using pictures, words, and numbers?Need help being able to show my son how to set this up and solve it for success.
Elementary Math Elementary Education

04/18/23

In seattlw the sun shines one out of every two days. IN a two-week period how many days of sun would you expect to have?

Need help explaining and setting this up for my third-grade son. It says to explain and show your thinking using pictures, words, and graphs.
Elementary Math Math

04/15/23

How many half inches are in five and one half inches


Elementary Math

04/14/23

Do you count the last day or not in these situations?

If I take a shower on Friday and then my next shower is on Tuesday does that mean I went 3 or 4 days without showering? Do you count the last day as another day? If I win a tournament Monday and... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.