188 Answered Questions for the topic Money

Money Money Math

02/13/18

Kim has the same number of $2 and $5 notes. The total value of all the notes is $28. How many $5 notes does Kim have?

Don’t use guess and check or listing
Money Math

02/12/18

My class is torn by this question:

9 billion pennies were created. It costs 1.5 cents to create each penny. How much money do you lose?
Money

01/30/18

How much does spencer get for his allowance if he has $0.42 left?

After receiving his allowance,Spencer spent half of it on aMother’s Day card. He bought2 toy cars for $0.49 each togive to his brothers, and apack of gum for $0.35. 
Money

01/24/18

Change $10 for 10 $1s

 Exchange a $10 to 10 $1s
Money Ratios

01/22/18

Ratio and fees

Members pay six dollars membership fee and three dollars for each aerobic class nonmembers pay five dollars for each aerobic class what number will the cost members and nonmembers be the same

i have made a calculation which is wrong i would like to know if anyone can figure out where i have gone wrong below is the calculation:

30% of £268 = £80.40 £268 - £80.40 = £187.6   some how I got the final answer of £167.80
Money

01/03/18

what is the function

Juan has $13 dollars in his piggy bank. Each week on Monday, he gets $10 for his allowance. Write a function to represent the amount of money Juan has at the beginning of any given week.
Money

01/03/18

if we have selling price,profit,overhead charges how to find cost price

selling price=975 profit=350 overhead=75     
Money

12/27/17

What is 25% of $192?

I need to give my friend 25% of my $192. How much do i need to give him?

12/10/17

If you worked somewhere that paid you $12 an hour so you work 4 hours a day and take off Saturday,Sunday,Wednesday so how much would you make in a month

I need some help ive been going at it all night Can I get some help
Money

12/07/17

how i earn money?

what work i done? so i get good money.
Money

11/30/17

can you help me?

Jake bakes and sell apple pies. He sells each pie for $5.75. The materials to make the pies cost $40. The boxes Jake puts the pies in cost $12.50 total. How many pies does Jake need to sell to earn... more
Money

11/22/17

Jenny had 218 quarters and 135 nickels in her piggy bank mom borrowed 124 quarters from Jenny to do the laundry at the laundromat how many quarters does Jenny

Jenny has marbles butt her mom took it away now can you help her count how many marbles does she have
Money

11/04/17

For every 1000 steps is 92 cents how many steps to get to 3000 dollars

I need I answer 
Money Miles

10/26/17

A car rental company charges $29.95 a day plus $0.40 per mile. How much will a two-day rental and 185 miles cost

A car rental company charges $29.95 a day plus $0.40 per mile. How much will a two-day rental and 185 miles cost
Money Percents

10/23/17

if a pair of jeans costed $21 dollars and they were on sale for 20% off how much did the jeans originally cost

I have to find out how much the jeans costs before they were on sale.
Money

10/22/17

What is her regular hourly pay?

sonya who is paid time and a half for hours worked excess of 40 hours had gross weekly wages of $800 for 56 hours worked. what is her regular hourly rate?  
Money

10/16/17

how much money is left in account

Aaron has $137 in checking account. He writes a check for $120, makes a deposit of $68, and writes another check for $104. What is his balance?
Money Money Math

10/15/17

Money problem solver

Catherine spent 2/5 of her money. Then she gave 2/5 of the money that was left to her brother. £36 of the mobey remained. How much money did Catherine have at first?

I dont know how to summarise this question sorry.

Laura invested €1200 to be withdrawn in two equal instalments. The first instalment was to be withdrawn at the end of the second year and the other to be withdrawn at the end of the third year. if... more
Money

10/04/17

How much will i get paid

If I get paid $10 an hour I work 5 days a week how much do I make a month 
Money

09/25/17

Antra earned $55 per passenger and a $25 tip. If she earned $410 altogether, how many passengers did she have?

i/wfih/g/eirgughea fhjfg;owsdfhwof leluhJDHFwudfhSFw d;onc;aj.

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.