215 Answered Questions for the topic Division

Division

02/16/15

Find,to the nearest penny,the price of 1 ml in each bottle

There are 3 sizes of a perfume bottle  1 is of 25 ml costing £4.95  2 is of 100 ml costing £9.95 3 is of 45 ml costing £7.45   

01/31/15

I need help answering question C. Please help!!!!!

You buy clothing at a sale. You buy sneakers at 2/3 of the original price of $60, a sweater at 7/10 of its original price of $35, and a jacket at 5/6 of the original price $45. Answer and show all... more
Division Fraction

01/20/15

I need help dividing a fraction!

(6m^3 + 7m^2 - 4m +1)/(3m+2)
Division Fraction

01/08/15

Sheila has to pack 128 baskets of apples. she has packed 1/4 of the baskets. how many baskets are left for her to pack?

Word problem, dividing fractions
Division

01/05/15

we learned that division expressions that have the same quotient and remainders are not necessarily equal to each other.explain how this is possible

My teacher did an example but i dont understand.this is 5th grade math.
Division Common Core

12/15/14

explain how division expressions that have the same quotient and remainders are not necessarily equal to each other

explain how division expressions that have the same quotient and remainders are not necessarily equal to each other
Division Algebra Polynomials

12/11/14

Simple division problem I am not grasping. z^3-125 / z-5

I know the answer is z^2 + 5z + 25 but where does the 5z come from? 
Division

12/02/14

what division sentence means the same as the following subtraction sentences

12-4=8 8-4=4 4-4=0
Division Algebra Simplify

11/13/14

Simplify the equation

2x-2/4x + 4x+12/7x
Division Algebra Simplify

11/13/14

Simplify the equation

3-2x/2x-3
Division

11/13/14

Evarado paid $1.12 for a dozzen eggs.Determine the cost of 3 eggs.

i need the answer for my homework it is a proportion. The book says solve and write and check the proportion.
Division

11/13/14

Evarado paid $1.12 for a dozen eggs.Determine the cost of 3 eggs

  helpppppp

10/15/14

Need help with this word problem being solved any way

A Web music store offers two versions of a popular song. The size of the standard version is 2.8 megabytes (MB). The size of the high-quality version is 4.5 MB. Yesterday, there were 920 downloads... more
Division

10/12/14

At loss helping my son on this one. Help appreciated

Keira, Larry and Gita picked apples at an orchard. Keira picked twice as many pounds as Larry and three times as many pounds as Gita. The total weight of apples they picked is 8,360 pounds. How... more

How to Workout and Solve this Problem?

This equation involves negative and positive exponents.  I'm pretty sure I  know how to solve it, I even found an answer. But I just confused about weather I'm right or not.   How would you work... more
Division Algebra

09/22/14

paul buy 4 packs of pencil for only 6 dollar how much does one cost

4pack of pencil for only $6

09/18/14

Bo earns $8.95 per hour plus commission. Last week, he worked 32 hours and earned $28.75 in commission. How much money did bo earn last week

Bo earns $8.95 per hour plus commission. Last week, he worked 32 hours and earned $28.75 in commission. How much money did bo earn last week

08/19/14

Simplify Using long division

(w3 - 15w - 11) ÷ (w-4)

07/24/14

How can one division expression have more than one answer?

Hi Tutors, I need help with my son's homework. This one is kinda confusing for both of us and we don't know where to start. How can one division expression have more than one answer? They were... more
Division Logarithms

05/22/14

Dividing using log

x=log 16/log 5
Division

04/03/14

5 to 2nd power divided by 5 to the 5th power

how do you solve the equation 5 to 2nd power divided by 5 to the 5th power

03/24/14

How do you divide this without a calculator?

2 √5

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.