215 Answered Questions for the topic Division

Division

12/17/18

What is 1÷-3 as whole number

What is 1÷-3 as whole number
Division Multiplication

10/29/18

How much money does Hannah have

Hannah and Francine has $120. Hannah and Peter have $230. Peter has 6 times as much money as Francine.
Division

10/05/18

A printer prints 38 pages in 12 minutes. How many minutes does it take per page?

minutes per page 
Division

10/05/18

Bob bought 21 pounds of rice for 11$. How many pounds of rice did he get per dollar?

Pounds per dollar 
Division

10/04/18

If 16 kids wanted to share 200 crackers EVENLY what would the answer be. Would there be a remainder?

This is a math problem designed for 3rd grade and above
Division

09/28/18

I am not sure how to express this in math terms

The instructor asked that we show our work. I am not sure how to do this with the information provided    Mr stills class has music for 50 minutes and then independent reading for 20 minutes.... more
Division

09/22/18

Lily pads on the MSU lake double everyday. If the lake is completely covered on day 30, on what day was the pond half full?

Lily pads on the Mississippi State lake double everyday.  If the lake is completely covered on day 30, on what day was the pond half full?  I don't understand.  wouldn't it be day 15.  How do I... more
Division

09/20/18

7632/14 using 7000 as the first subtraction line

 7632 -7000  0632 -____
Division

09/19/18

why one dollar divided by 2 is 0.5 dollar, but 1 dollar divided by 0.5 is 2 dollars

I understand the quotient in first division; if I divide $1 in two groups, each group will have $0.5, or in another word, half of $1 is $0.5 But i don´t understand the quotient in the second... more
Division

09/18/18

If 5 people got dinner and the bill was 42.70. They wanted to split it between the 5 of them. How much did they each pay

If 5 people got dinner and the total was 42.7if they wanted to split it evenly how much would their bI’ll how much will they each pay  
Division

09/17/18

What is the width of the sandbox?

A sandbox has an area of 26 square feet, and the length is 5 1/2 feet.
Division

09/16/18

A carton containing 12 cans of soups cost $38.40.Each can weighs 16 ounces. What is the cost of one ounce of soup

There's  12 can in a carton and each can contains 16 ounces and each carton of soups cost 38.40.how much does 1 ounce cost
Division

09/09/18

samantha decides to buy both apples and oranges.Give two different solutions to tell how many apples and how many oranges she might buy.

 samantha has $10.00 each orange is $0.38 each .Appels are $0.26 each
Division

08/28/18

What is 90 divided by 7

How can I answer this problem best.
Division Territories

06/02/18

divide the the lower 48 states into equal pieces by population and distance

Need to divide the the lower 48 states into equal pieces by population and determine where to place a point in the territory by distance most access to the most population (population centric but... more
Division

04/28/18

15 kittens in two litters, but 7 more in the second litter than her first. How many in each litter?

Buttercup, has had 15 kittens, born in two litters. Buttercup had 7 more kittens in her second litter than her first. How many kittens did she have in each litter?

04/26/18

If 1/2 cup of flour makes 1 batch of cookies, then how many batches of cookies can you make with 3/4 cup of flour?

I cannot figure out how to get this answer

04/25/18

The price of peeled oranges

The peel of an oorange weighs about 1/6 the mass of the whole orange. The cost of six oranges is $4.80. All the oranges were peeled and the fruit was found to weigh 1.6kg. What was the price per... more
Division

04/17/18

What is 74 divided by 8 with a remainder

74 ÷8=_ r_  
Division

04/05/18

192 divided by 5

Molly uses 192 beads to make a bracelet and a necklace. It takes 5 times as many beads to make a necklace than it does to make a bracelet. How many beads are used to make the necklace?
Division

04/01/18

88 divided by 3 1/2

88 divided by 3 1/2

03/19/18

Divide using synthetic division. (x^5-2x^4-10x^3+x^2-x+131)÷(x-3)

Show all steps

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.