80 Answered Questions for the topic Rates

11/18/20

Given that 16 watermelons cost $48, which of these are equivalent ratios of number of watermelons to cost in dollars? Select all the correct answers. 3:9 16:48 48:16 1:3 3:1

3:9 16:48 48:16 1:3 3:1 Which of these are matching? (TIP) There is more than one answer!
Rates

04/18/20

How many children and how many adults were admitted?

The admission fee at an amusement park is $3.50 for children and $6.80 for adults. On a certain day, 287 people entered the park, and the admission fees collected totaled 1582 dollars.
Rates Calculus

04/08/20

How fast must she let out the string when the kite is 500ft away from her?

A girl flies a kite at a height of 300 ft, the wind is carrying the kite horizontally away from her at a rate of 25ft/sec.

Exponential Function models annual rate of increase.

The exponential function models the annual rate of increase. Find the monthly and quarterly rates. f(t)=2000(1.03)^t

01/12/19

Solving a Problem

Tammy, working alone, could clean one-half the area in one hour. Her partner, Melissa - working alone - could clean one-third of the area in one hour. During the contest when they work... more
Rates

09/16/18

What is the ratio for 480 ml in 8 hours

Math ratio it hard

Ratio Word Problem

The Eagles have won 40% of their games at one point in the season. They play 15 more games, winning 10 and losing 5. They have an exact 50-50 win-loss record at the end of the season. How many wins... more
Rates

05/25/18

% Increase when changing rates on 2 tanks

I have 2 tanks (#1 & #2), #1 is draining milk at 1473 L/day, #2 is draining milk at 1337 L/day. If i change tank #1 to drain at 826 L/day and #2 to drain 481 L/day, how many Litres am I saving... more
Rates Ratios

04/23/18

HELP! I don't understand the formula my teacher wants us to use, so I am just trying to figure it out any way I can!

QUESTION: You are using dirt to fill a planter box, and you use 920 grams of dirt to fill 8 inches of the planter box how many inches can you fill using 48.3 KILOGRAMS of dirt
Rates

04/03/18

sanjay can travel 342 miles in 6 hours. At this rate, how far can he travel in 5 hours

i need this problem done please
Rates

03/20/18

in 8 hours, alonzo reads 40 chapter of a book.What is his rate in chapter to hours?

 no additional details

Derivatives - find the rate at which the diameter is increasing when the diameter is 20cm

A spherical balloon is being inflated so that its volume is increasing at the rate of 10cm3/sec. Find the rate at which the diameter is increasing when the diameter is 20cm.
Rates Derivatives

03/13/18

A man of height 1.5m walks away from a 5-meter lamppost at a speed of 2.7m/s.

Find the rate at which his shadow is increasing in length in m/sec.
Rates

02/28/18

If an airplane travels at a constant rate of 300 mph, what is speed going into a 25 mph wind

Rates and time
Rates Unit Rate

01/31/18

what's the rate and unit rate for 72 calls in 12 hours?

Please anwser right away pleaseee. Thanks if u can :)

01/24/18

Investment rate word problem

Clarence invested $5,000 in Amazon and $3,000 in Google. At the end of the year Clarence earned $1,500 in interest. What interest rate did Clarence receive for each stock if Amazon’s rate was half... more

11/21/17

What is a unit rete and how do you solve percents

I need help woth knowing an easy way to solve percents and unit rates. Especially when we have different units
Rates

11/11/17

Jim began a 96 mile bike ride.It took 4 hours. If Jim walks at a rate of 4 mph and rides at a rate of 36mph, find the amount of time spent on the bike

Jim's bike chain broke so he finished the trip walking.
Rates

11/03/17

A certain map uses a scale of 1inch equals 25 miles. How many miles are represented by 5 inches on this map?

Trying to solve rate problems.  Need help.  

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.