150 Answered Questions for the topic Unit Rate

09/26/19

Jay bought 5 ounces of candy for $4. What was the unit price per POUND of candy?

I need help with homework!

07/12/19

How do I find unit rates?

Online jewelry sales have increased steadily over the last 10 years. In 2003, sales were approximately 2 billion dollars, and in 2009 they were approximately 14.7 billion.(i) Find the unit rate at... more

04/23/19

Help me plz.......

Jason earned $54 at his job when he worked for 4 hours. What was his hourly pay rate in hours per dollar? 

03/11/19

Unite Rate for the situation

“1200 calories in 3 liters” what is a unit rate for this?

03/11/19

I need help on unit rate

If you prepared 12 liters of juice in 2 hours, how many liters of juice will you have in 5 hours?

02/26/19

Circle all the examples below that represent a unit rate

Circle all the examples below that represent a unit rate A .12 miles per hour B. 1/2 square yards for every 3/4 Square feet C. Six jump in jacks in two minutes D. 12 meaters per second E. Jim... more

12/13/18

Homework help Me pleas ei am sooooooo confused

A 64 our container count $6.50 and a 48 ounce container count $4.25 which is the better buy

12/04/18

My mom walks 5/6 of a yard every minute.what is my mom rate in yard per minute

My grandma walks 5/6 of a yard every 4/12 minute what is my grandma rate in yards per minute

11/12/18

Find each unit rate. Determine which is lower.

Brand A: 240 mg sodium for 1/3 pickle or brand B: 325 mg sodium for 1/2 pickle

10/07/18

How i write the unit rate: buying a $30 item and getting the 2nd of equal $ for 50% off. Please help. (30+15)=45/2=24.5 not sure if is like that

The question is find the unit rate that describes the situation: 30+30/2=2c (30+15)/2= c I am not sure how to write it... please help

10/06/18

what 75% of 400 write and evaluate and expresion to find the answer then explain how to use the model to justify the answer

i dont know what to do can you plz help me 

09/25/18

Mika can eat 21 hot dogs in 6 minutes. He wants to know how many minutes it will take him to eat 35 hot dogs

He eats 21 hot dogs in 6 minutes. how long will it take him to eat 35 hot dogs?

09/20/18

637 1/2 gallons in 3/4 hour so how much water in 1/4 hour

gallons filled in pool over time

09/18/18

If 2/3 pounds for every 1/4 tablespoons, what’s the unit rate?

I need it for my math homework (a similar question, of course, not this exact one).

09/07/18

A 16 package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.99. Which package is a better deal?

I need help on this question can someone please help me 

09/07/18

It costs $3.99 for 25fl oz. Of Detergent or $6.99 for 90fl oz. Which is a better buy

I want to know the answer and how you got that

08/26/18

Kenny reads 5/8 page in 2/3 minute.

Find each unit rate.

08/21/18

What is Crystals rate

Crystal jumps 255 times in 3 minutes.the united States record for 11 year olds is 882 jumps per minutes  

08/21/18

marcia uses 3/4 cup of sugar per cup of flour

Need to determine if it’s unit rate or not
1 3 4 5 6

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.