443 Answered Questions for the topic System of Equations
System Of Equations
09/11/16
Solve the problem using a system of equations.
Paul invested twice as much money in an account paying 5% interest than he did in an account paying 1% interest. If the total interest paid was $330, how much did he invest in each?
System Of Equations Linear Equations
09/07/16
Application of System of Equations
The perimeter of a rectangle is 52 m. If the width were doubled and the length were increased by 5 m, the perimeter would be 82 m. What are the length and width of the rectangle?
System Of Equations
09/07/16
How many pounds of each did the customer buy
Yolanda has a gourmet coffee shop with two different types of coffee .type A cost 5.90 per pound and type B cost 7.00 per pound. A customer wishes to purchase a mixture of these using two times...
more
System Of Equations
09/06/16
how many children and how many adults attended
The admission fee at a small fair is 2.00 for children and 3.50 for adults.on a certain day 775 people enter the fair and 2225 is collected.how many children and how many adults attended
System Of Equations
08/27/16
A student has some $1 bills and $5 bills in his wallet. He has a total of 15 bills that are worth $47. How much of each type of bill does he have?
I have to have two answers and I need to show my work.
08/20/16
Write a system of equations for the situation and determine how many cookies of each kind were sold. - Explain and Show Work
Bogan High School students were selling cookies as part of a school fundraiser. Cookies were $4 for Chocolate Chip and $5 for Nutella Filling. They ended up raising $1,000 in ticket sales by...
more
System Of Equations
08/14/16
System of quadratic equations with two uknowns
solve for x and y:
(X-0.106)²+(y-0.106)²=0.41²
(X-0.3)²+(y-0.45)²=0.37²
08/04/16
Mixture Word Problem
How much fresh water should be mixed to a 30% salt water solution, to obtain 90 gallons of a 23% salt water solution?
System Of Equations
07/20/16
A bakery sells 10 ounce bags of nuts for $3.26 per bag. They sell 8 ounce bags of mints for $4.10 per bag. They receive a check for $88.48 for an order of 22 i
A bakery sells 10 ounce bags of nuts for $3.26 per bag. They sell 8 ounce bags of mints for $4.10 per bag. They receive a check for $88.48 for an order of 22 items. How many items did they...
more
07/05/16
Translate to a system of equations but do not solve.
The perimeter of a standard tennis court when used for doubles play is 288ft. The width is 22 ft less than the length. Find the dimensions.
choose the system of equations that is a mathematical...
more
System Of Equations Word Problem
06/05/16
Word Problem
How many pounds of nuts selling for $12 per lb and raisins selling for $6 per lb should a person combine to obtain 120 lb of a trail mix selling for $8 per lb? The person would need ( ) lb of nuts...
more
What is the system of equations to be used in the following problem?
A food truck sells salads for $6.50 each and drinks for $2.00 each. The food truck's revenue from selling a total of 209 salads and drinks in one day was $836.50. How many salads were sold that day?
System Of Equations
05/26/16
Can you help me solve this?
Sam is planning a ski trip and wants to figure out which mountain offers the best deal. Sam needs to rent skis and buy a lift ticket. He reserched his options, and he found the following...
more
System Of Equations
05/25/16
if the sum of a number and twice another number is 13. the first number is four larger what are the numbers?
There needs to be and equation for both questions asked and an answer
System Of Equations
05/19/16
Systems of equations
how many solutions does the system of equations below have. 2x+4y=6
x+2y=3
one solution, no solution or infinite?
System Of Equations
05/17/16
One number is 7 less than the other number. The sum of the number is 63. Find the numbers
I don't know how to solve this.
05/16/16
System word problem with Subsitution
Haley wants to buy a charm Richmond Fine Jewelry charges $30 per charm, plus $10 for the bracelet. Espinoza Jewelers, in contrast, charges $29 per charm and $12 for the bracelet. If Haley wants to...
more
System Of Equations
05/10/16
How many cabinets must he sell to break even?
john thunderhawk is making furniture. he finds that to design a particular cabinet and set up his shop to produce it costs $1,400. Then the labor and supplies to build each one are $400. so his...
more
System Of Equations Math Help
05/07/16
which of the following is true?
4a+n=2a-3
4b+m=2b-3
If n is m plus 1, which of the following is true?
A. a is b minus 1/2
B. a is b plus 1/2
C. a is b plus 1
D. a is b minus 2
04/26/16
How do you solve this?
A school is selling tickets and it's 5 dollars for main level seating and 2 dollars for upper level seating. They sell 250 tickets. They make 1001 dollars. How many upper level seating tickets did...
more
System Of Equations
04/26/16
In five years, Kate will be twice as old as Joey. Right now Kate is 11 years older than Joey. How old is Joey now?
Math 2. System of equation, translating word problems.
System Of Equations
04/18/16
Spirit for You and Go Team , are interested in providing foam fingers. the cheerleaders plan to sell 100 foam fingers.which company should they choose?
Spirit for You : design fee : $35 cost per item 2.50
Go Team : design fee :$20 cost per item $3
System Of Equations
04/18/16
please show step by step
A parking lot has 650 square meters of total space available. A car requires 7 square meters of space and a bus requires 32 sq. meters of space. Cars are charged $4.00 to park while buses are...
more
System Of Equations Algebra 2
04/11/16
can you help with a system of equations word problem?
You have decided to give your best friend a bag of red and green marbles for his birthday. Your friend likes green marbles better than red ones, so the bag has twice as many green marbles as red....
more
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Ask a question for free
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Find an Online Tutor Now
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.