Trent A. answered 05/26/16
Tutor
4.7
(3)
Chemistry Graduate Student for Math, Science, ACT, and GRE tutoring
The first thing we need to do is to write out an equation for the cost at each spot.
1) Zippy Ski cost=5+5*x, where x is the number of hours renting
2) Cruising Ski Slopes cost = 20 + 2*x, where x is the number of hours renting.
We want to find when the cost of each are the same, so:
5+5x=20+2x (Subtract each side by 2x and 5)
3x=15 (divide by 3)
x=5, so at 5 hours they will have the same cost. Now we need to plug that value into the equation to find the cost
5+5*5=30, so the cost will be $30.