443 Answered Questions for the topic System of Equations
System Of Equations
12/21/17
i need help setting up a system of two equations
Define your variables and set up a system of two equations and two unknowns for the following problem, then solve the system and answer the question. Show all your work!
Excedrin surveyed...
more
System Of Equations
12/21/17
Nathaniel went to the amusement park. He paid $10 to get in, and then spent the rest of his money on 40 tokens. The Ferris Wheel cost 5 tokens, and the Roll
i don't know how
System Of Equations
12/11/17
Moolah has 27 coins that are all dimes and quarters. The value of the coins is $4.35. How many dimes and how many quarters does moolah have
Trying to find out two diffrent ways to wright equations for this word problem
System Of Equations Algebra 1
11/26/17
Three apples and four bananas cost 4.85. Three apples and 10 bananas cost 8.75. Find the cost of the apple
System of equations with word problems
11/19/17
A line through (6,2) forms a triangle with the positive arms of the coordinate axes. If the area of the triangle is 27 units^2, find the equation of the line.
A line through (6,2) forms a triangle with the positive arms of the coordinate axes. If the area of the triangle is 27 units^2, find the equation of the line.
System Of Equations
11/17/17
A system of linear equations is shown. y equals four minus x.x equals negative one. State the solution to the system.
i need the answer with all work shown, please.
System Of Equations
11/12/17
Elaine bought a total of 15 shirts and pairs of pants. She bought 7 more shirts than pants. How many of each did she buy?
this is my homework and i need help with it
System Of Equations
11/05/17
Find the cost for each pound of jelly beans and each pound of trail mix.
A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 8 pounds of jelly beans and 4 pounds of trail mix, the total cost is $37. For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total...
more
System Of Equations
11/05/17
In a triangle ABC the side BC is 3 cm shorter than the side AB, and the side AC is twice as long as BC.
Find the lengths of the side of the triangle, if its perimeter is 15 cm. (Solve the problem by composing an equation)
Please HELP!!
System Of Equations Systems Of Equations
11/03/17
what is the solution of the system of equations 5x - 4y=-10 / > this the sec 1 3x + 2y=16
i need help please :(
System Of Equations
11/02/17
How many of each coins do they have?
A man has 27 coins, all of which are pennies, Nickel, dimes and quarters. He has five more dimes than pennies and three times as many quarters as nickels. If the total value of his change is $3.45,...
more
System Of Equations
10/23/17
the sum of two numbers is 41. The first number is 9 more than the other number. What are the numbers?
Solve each problem using system of equations.
10/16/17
What value of c would produce a system that has an infinite number of solutions?
Consider the system of equations{ -2x + 6y = -8 { cx _ 3y = -4What value of c would produce a system that has an infinite number of solutions?Justify your answer.Explain why there is no value of c...
more
System Of Equations
10/14/17
system of equations
if a sandwich is 4g of fat and 280 cal / and another sandwich has 5 grams of fat and 320 calories how many of each sandwich could he eat with a 1480 cal and 22 grams of fat diet...
10/12/17
Word Problem Help
During strenuous exercise a certain athlete can burn 9 calories per minute on a stationary bicycle and 14.5 calories per minute on a stair climber. In a 30 minute workout the athlete burns 347...
more
10/12/17
A pottery studio gives three-hour and four-hour ceramics classes for $32 an hour. If the studio has collected $2592 for a total of 22 classes, how many thr
how many three hour and how many four hour classes were paid for?
System Of Equations Word Problem
10/11/17
How much of each kind of fruit was used to produce 25 pounds of mixture?
Dried apricots worth $3.25 a pound were mixed with dried prunes worth $4.79 a pound to produce a mixture of dried fruit worth $3.79 a pound. How much of each kind of fruit was used to produce 25...
more
System Of Equations Word Problem
10/11/17
How much 2% solution and how much 12% solution were used to produce 10 L of 8% solution?
A 2% solution of sulfuric acid was mixed with a 12% solution of sulfuric acid to produce an 8% solution. How much 2% solution and how much 12% solution were used to produce 10 L of 8% solution?
System Of Equations Word Problem
10/11/17
Find the cost of each orange and each apple.
The cost of 12 oranges and 7 apples is $5.36. Eight oranges and 5 apples cost $3.68.
System Of Equations
10/08/17
word problems
An airplane flying into a headwind travels the 1830-mile flying distance between two cities in 3 hours. On the return flight, the airplane travels this distance in 2 hours and 30 minutes. Find the...
more
System Of Equations Substitution Method
10/08/17
Substitution/ System of Equations help?
A scientist has two solutions, which she has labeled Solution A and Solution B. Each contains salt. She knows that Solution A is 35% salt and Solution B is 95%salt. She wants to obtain 180 ounces...
more
System Of Equations
09/23/17
two boys are 15 miles apart...
two boys are 15 miles apart. If they walk towards each other they meet in 3 hours. If they both walk in the same direction on boy overtakes the other on 8 hours. How fast does each boy walk?
System Of Equations
09/20/17
In an election, the incumbent received 25%more votes than her opponent. Altogether, 5175 votes were cast for the 2 candidates. How many votes did the incumbent
I need help
In an election, the incumbent received 25%more votes than her opponent. Altogether, 5175 votes were cast for the 2 candidates. How many votes did the incumbent mayor receive?
08/28/17
Solve by elimination: 3x-2y=3 and -6x+4y=-6
Whenever I try to solve this I get 0=0. I don't know what that means or if that's correct. Please help.
System Of Equations
08/21/17
A total of 20 coins consist of nickels and times.The total value of the coins is $1.25
Heidi's
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Ask a question for free
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Find an Online Tutor Now
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.