
Victoria V. answered 07/21/19
Math Teacher: 20 Yrs Teaching/Tutoring CALC 1, PRECALC, ALG 2, TRIG
Anything with CUBIC UNITS is a volume, and the volume of a rectangular prism is V = L W H = 1920 cu inches this is the volume for the small tank.
"DIMENSIONS" SCALE FACTOR RELATES "LINEAR" QUANTITIES. feet:feet, meters:meters
Small:Med = 1.25
Med:Large = 1.2
Small:Large = 1.25 * 1.2 = 1.5
So if the Length of the SMALL is 16 inches, then the length of the MEDIUM is 16 * 1.25 = 20 inches
If the length of the MEDIUM is 20 inches, the the length of the LARGE is 20 * 1.2 = 24 inches.
Check: Small * 1.5 should = Large length = 16 * 1.5 = 24 inches √
If we want the Surface Area scale factor, we must square the Dimensions scale factor (b/c area has SQUARE units) So for the Surface Area:
Small:Med = 1.252 = 1.5625
Med: Large = 1.22 = 1.44
Small:Large = 1.5625 * 1.44 = 2.25
So if the Surface Area of the SMALL is 100 sq inches, then the Surface Area of the MEDIUM is
100 * 1.5625 = 156.25 square inches.
If the Surface Area of the MEDIUM is 156.25 sq inches, the the Surface Area of the LARGE is
156.25 * 1.44 = 225 square inches
Check: Small = 100 * 2.25 to find Large = 225 square inches.√
If we want the Volume scale factor, we must cube the Dimensions scale factor (b/c volume has CUBIC units)
Small:Med = 1.253 = 1.953125
Med:Large = 1.23 = 1.728
Small : Large = 1.953125 * 1.728 = 3.375
So if the Volume of the small is 1920 cubic inches, the the Volume of the Medium is
1920 * 1.953125 = 3750 cubic inches
If the Volume of the medium is 3750 cubic inches, then the Volume of the Large is
3750 * 1.728 = 6480 cubic inches
Check: Small 1920 * 3.375 (small to large scale factor) = 6480 cubic inches√
Now, lets talk about glass costs. The amount of glass needed for a fish tank is a SURFACE AREA problem. So we need to use the scale factors for the Surface Area to determine the costs of the glass in the Medium and Large tanks.
$12 for small * 1.5625 = $18.75
$18.75 for medium * 1.44 = $27.00
And I think that answers all of the questions.