2,309 Answered Questions for the topic Maths

Simple Interest question

Andrianna borrowed $1925 from Thomas on March 18, 2019 and agreed to pay it back with simple interest at the rate of 11.5% on September 3, 2019. How much interest did she owe on the due date?

Semi-annually payment question

You owe $9000 payable 4 years from now. What alternative amount should your creditor be willing to accept today if the money can earn 4.8% compounded semi-annually?

Price markup quesion

A designer clothing store bought suits for $455. The markup is 75% of the cost price. a. What is the dollar amount of the markup? b. What is the selling price? c. What is the rate of markdown if... more

Markup question

ProSkate sells equipment for $75. They buy the equipment at wholesale for $45. a. What is the dollar amount of the markup? b. What is the rate of markup on cost? c. What is the Sale price if the... more

10h

Variable and fixed cost question

Market research for a new product indicates that it can be sold for $65 per unit. The variable cost is $45 and the fixed cost per month is $8640. a. How many units must they sell to break even? b.... more

Bisection Method

Suppose you need to find an approximate root of the equation (x*sin(x)) - 1 = 0 by using Bisection method. Show that there is a root in the interval [0, 2]

Binomial distribution

X is a random binomial variable with a mean of 7 and a standard deviation of √2.1. Find(i) the probability of success, p (ii) the probability of failure, q (iii) the number of trials, n(iv) P(X=4)

A company is offering newly hired employees three salary structures.

A company is offering newly hired employees three salary structures. One option computes raises by adding $1,000 and then a 3% increase. Another option computes raises by adding a 3% increase and... more

For each situation, write a linear function using meaningful variables.

For each situation, write a linear function using meaningful variables. Find and interpret the slope and y-intercept.a). For each dollar a driver spends on gas, she can drive 15 miles. Assume she... more

A local pizza place sends you online coupons.

A local pizza place sends you online coupons. You can't combine the coupons, and you are trying to choose from two deals: $6.99 per two-topping medium pizza or 20% off the regular price of $11 for... more

Imagine that the price per gallon of gas with a $7 car wash is $3.19 and the price without the car wash is $3.39.

Imagine that the price per gallon of gas with a $7 car wash is $3.19 and the price without the car wash is $3.39. When is it worth it to buy the car wash? When is it worth it if the car wash costs $2? more

A store charges $12.50 for 5 boxes of cookies.

A store charges $12.50 for 5 boxes of cookies. A second store charges $8.00 for 4 boxes of cookies, but you have to buy a gallon of milk for $3.00 to get that deal. Write the cost model equations... more

10d

Arithmetic progression

The third term of an arithmetic progression is 13 and the ninth term is 61. Find the first term and the common difference of the progression.

Geometric Progression

Given that 1 + e-3x + e-6x + ..., find the value of x if S∞ = 4. Give answer correct to four significant figures.

10d

Straight line graph

A straight line graph obtained by ploting y/x against x2 .The variables x and y are related by the equation y = -1/4x3 + 9/2x. Find the value of a and of b.V(a,5)W(6,b)

Evaluate the following expressions. Write your answer in degree form. Cos^(-1) √3/2

Evaluate the following expressions. Write your answer in degree form. Cos^(-1) √3/2

11d

Discount question

It costs a manufacturer $3,189 to make a product. The rate of markup is 26.00% of the selling price and it offers a markdown of 13.00% during a discount period.a. What is the regular selling... more

11d

Profit question

A company producing floral arrangements has fixed costs of $25,600 per month. Each floral arrangement sells for $19 and the variable costs are $4.90 per unit.a. Determine the number of floral... more

11d

Total revenue and selling price question

A small manufacturing company that produces and sells snow boots has variable costs of $65 per pair of boots. The fixed costs are $2,300 per month and it has to sell 80 pairs of boots to break... more

Find the distance between these points in two ways: (-2,5) and (4,13).

Find the distance between these points in two ways: (-2,5) and (4,13).a). Use the point (-2,5) as (x1,y1) and the point (4,13) as (x2,y2) in the distance formula.b). Use the point (4,13) as (x1,y1)... more

If you drive 5 miles east and then 4 miles south, how far are you, to the nearest tenth of a mile, from your starting point?

If you drive 5 miles east and then 4 miles south, how far are you, to the nearest tenth of a mile, from your starting point?

Imagine a road on which you lose 250 feet in elevation for every mile driven.

Imagine a road on which you lose 250 feet in elevation for every mile driven.a). Draw pictures that show a loss of 500 feet in elevation over 2 miles of horizontal distance and 1,000 feet over 4... more

Two examples of configuration are shown here.

Two examples of configuration are shown here.Number of tables: 2Number of tables: 3a). Complete the following sentence to interpret the rate of change in the number of chairs: Every time one table... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.