242 Answered Questions for the topic Fractions Help

Fractions Help

11/08/15

A shipment of sugar fills 2 4/5 containers. If each container holds 2 3/7 tons of sugar, what is the amount of sugar in the entire shipment?

A shipment of sugar fills 2 4/5 containers. If each container holds 2 3/7 tons of sugar, what is the amount of sugar in the entire shipment?   I need help!! This is urgent!!!
Fractions Help Fractions Division Money Math

11/01/15

What fraction of the total sales for the four weeks is used to pay for supplies for each business? Write the answer in percent form as well.

Puterbaugh's Pizzeria: Total sales for four weeks: $4,920 Total money used on supplies for four weeks: $3038.68   Marino's Pizza: Total sales for four weeks: $6,687.90 Total money used on... more
Fractions Help

10/30/15

adding and subtraction fractions

al saves pennie. He agreed to give 1/2 of his pennies to bev if she would give him 1/2 of what she got from al to carl and if carl in turn would give 1/2 of what he got from bev to dani. bev, carl,... more
Fractions Help

10/30/15

how to add fractions with whole numbers

john took al his money from his saving account. he spent $50 on a radio and 3/5 of what was left on present for his friends. John then put 2/5 of his reamining money in to checking account and... more
Fractions Help

10/26/15

Apples cost $2.28 per pound. You only want to buy half a pound. How much is 1/2 a pound of apples?

This is from my 7th grade worksheet. I am confused about if i should add,subtract,multiply, or divide.
Fractions Help

10/26/15

fraction word problem

A community organization had a membership reduction and lost ¾ of its members. If 72 of its members were left after the reduction how many members were there originally?
Fractions Help Graphing

10/14/15

Which is a better deal? 11 oz bag of kettle crunch to $2.88 or 24 oz bag of kettle for $5.99

Which is a better deal? 11 oz bag of kettle crunch to $2.88 or 24 oz bag of kettle for $5.99
Fractions Help

10/08/15

what fraction of the whole playground is designated for soccer?

fifth graders at jackson elementary like to do different things at recess. in order to keep everyone safe, the teachers have designated 1/5 of the playground for students who want to sit and read... more
Fractions Help

10/07/15

word problem with fraction

Ashley is making pancakes.  The recipe calls for 3/4 cups of milk to make 9 pancakes.  How many cups of milk will Hannah need in order to make 12 pancakes?
Fractions Help

09/27/15

What is the sum of 1/2,2/3 and 5/6

what is the sum of 1/2 + 2/3 and 5/6 ?
Fractions Help

09/20/15

if you get 66 out of 100 answers on a test right how many would you get right if the test only had 75 questions

 I took a practice test that had 100 questions, I got 66 of them right, the real test has 75 questions how many would I have gotten right?
Fractions Help

09/18/15

A parent dies and left an estate to four children. One inherited 1/9 of the estate, the second inherited 5/81, and the third inherited 17/27. How much did the f

I know all the denominators are unlike, but am I adding or subtracting?
Fractions Help

09/18/15

A railroad inspector must inspect 16/29 of a mile of a railroad track. If she already inspected 1/29 of a mile, how much more does she need to inspect.

I'm pretty sure they're using subtraction, but I don't want to guess.
Fractions Help

09/18/15

The following table gives the fraction of adults who eat pasta at various intervals. What is the fraction of adults who eat pasta 2 or less times per a month?

The table that's provided says that the amount of adults that eat pasta 2 of less times a month is 33/100. Can someone please help me solve this without just giving me the answer.
Fractions Help

09/17/15

A students tuition was $1400. A loan was obtained for 4/7's of the tuition. How much was the loan?

I'm not sure what it is they want me to do. The section that I'm currently working with involves Addition and subtraction with fractions.
Fractions Help Improper Fractions

09/16/15

how do you solve (2 3/6 + 1/3) x (3/5 - 1) / 0.2

Don't understand the steps to follow  
Fractions Help Subtraction

08/05/15

4*-6 over 7 = 2 What is the value of * and why?

4*-6     7    = 2    what is the value of *? and why?
Fractions Help

07/30/15

8/7 x 9/45 x 5/8 x 9/72

What is the rule for multiplying multiple fractions. ? I don't even know where to begin.
Fractions Help

07/30/15

4 1/8 divided by 198/7

This is an improper number divided by a  mixed number. I think I start by converting the first number to an improper. Then, I take the reciprocal of 198/7. From there I believe I would try to ffind... more
Fractions Help

07/29/15

How do I solve 2/3x = 17/16

I have several problem of this type where there are fractions with unknown values. I do not know where to begin.
Fractions Help

07/29/15

how to find the total amount of something having a part in fraction and the other as whole number

1/3 of student took a class as a review and 82 students took the class for the first time. find the total amount of students in class

Fraction Manipulation

 Which is the least common denominator of (1/(x2-4)) + (1/(4x-8))   A) x-2 B)4(x+2) C) (x-2)(x-2) D) 4(x-2)(x+2) E)4(x-2)^2(x+2)       THANK YOU FOR ALL THE HELP!!!!
Fractions Help

05/22/15

How to subtract fractions?

Matthew has 3/4 of a pizza left after going to a local restaurant. Today he eats 1/3 of the remaining pizza for lunch. How much of the original pizza does Matthew have left now?
Fractions Help

05/11/15

luke rode his bicycle 2/5 mile from his house to the library. he then rode 1/2 mile from the library to the mall

sketch a fraction model to  find the total distance that luke rode
Fractions Help Math Help For College

05/09/15

Fraction help

A band estimated that when a random ticket holder is invited on stage, there is a 1/4 chance that the person will be under 18 years old, and a 1/3 chance that the person will be over 30 years old.... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.