Find an Online Tutor Now

88 Answered Questions for the topic 6th Grade Math

6th Grade Math

09/23/20

6th grade mathematics

The length of a rectangle is 4 inches greater than 2 times the width. The width of rectangle is 5 inches. What is the area of the rectangle in square inches.
6th Grade Math Prealgebra

12/24/19

Peter bought 8 lemons for $6 how much does each lemon cost?

6th Grade Math Prealgebra Composite Numbers

09/18/19

What is a REAL LIFE example of a Composite Number concept? Explain

I have written 4 friends share 1 large pizza, 16 pieces, equally how much pizza does each friend get?Facts: 16 slices to 1 pizza, 4 friends. divideeach friend gets 4 slices.Is this a good example?
6th Grade Math Prealgebra

09/06/19

A florist makes a bouquet using 4 roses, 5 carnations, and 3 daffodils. What is the ratio of roses to the total number of flowers in the bouquet ??

A florist makes a bouquet using 4 roses, 5 carnations, and 3 daffodils. What is the ratio of roses to the total number of flowers in the bouquet ??
6th Grade Math Prealgebra

04/29/19

triple u , add the result to 7, then multiply what you have by t

6th Grade Math Prealgebra 7th Grade Math

04/18/19

how to find a eqautin for my problem

Tom has 12 quarters he has as three times as many quarters as dimes
6th Grade Math Prealgebra

04/12/19

Charlie has a lot of baseball cards, Maggie has 2 times less cards. Together they have 480 cards. How many cards does Charlie have?

Hint: you might write and solve an equation in order to solve this problem
6th Grade Math Prealgebra

04/02/19

I am trying to figure out 1.5cm times what equals 1/6th squared

6th Grade Math Prealgebra

03/08/19

Abc Car Rentals

The Hunt family is attending a family reunion. They plan to rent a car from the ABC Car Rental Company. Let m represent the number of miles the family will drive. Let c represent the cost for... more
6th Grade Math Prealgebra

02/22/19

How many 1/2 cup servings are in a box of oatmeal that contains 6 3/4 cups of oatmeal?

i don’t know the answer so I’m trying to get help?
6th Grade Math

01/18/19

Interpreting division situations

Andre poured 27 ounces of rice into 6 containers. If all containers have the same amount if rice, how many ounces are in each container?Write an equation to represent the situation. Use a ? To... more
6th Grade Math

10/30/18

List all the possible dimensions of a rectangle with a perimeter of 20 inches?

I am in 6th grade,Btw.Also I may need some more help later on in the week.
6th Grade Math

10/01/18

John has 7/8 of a candy bar. He only wants to eat 1/2 of it. What fractional amount will he eat?

John has 7/8 of a candy bar. He only wants to eat 1/2 of it. What fractional amount will he eat? 
6th Grade Math

09/20/18

A student earns $11.75 per hour for gardening. If she worked 21 hours this month how much did she earn.

a have no idea how to do this 
6th Grade Math

09/18/18

what is equal to 4 1/3 ÷ 2 3/5

What is equal to 4 1/3 ÷ 2 3/5
6th Grade Math

09/18/18

Nine yards of ribbon are cut into 8 equal pieces. What is the length of each piece of ribbon? Write division expression to represent the problem and solve.

I am in 6th grade, and am currently stuck on this question.
6th Grade Math

09/04/18

Jorien,the quarterback,threw the football 36 1/2 yards over 4 plays. How many yards did the Jorien average per play?

Jorien,the quarterback,threw the football 36 1/2 yards over 4 plays. How many yards did the Jorien average per play?
6th Grade Math

08/28/18

. 92 muffins, 96 veg 64 stuffing. what is the great number of baskets he can create if he wants tp use the same number of each item in each basket

Logan is making baskets.  92 muffins, 96 veg  64 stuffing. what is the great number of baskets he can create if he wants tp use the same number of each item in each basket
1 3 4

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.