67 Answered Questions for the topic 6th Grade

27d

At sams birthday party there are 6 friends sharing one half of a pizza. What equal -sized portion of the whole pizza will each of the six people receive?

What do you have? what do you need? Solve problem I really am having a hard time explaining to my 12 year old!

01/04/20

6.4 divided by 112

11/21/19

I need help with this

Stacy Is making 2 and 1/4 batches of cookies. If each batch calls for 1/3 of a cup of sugar, how much sugar will Stacy use?

11/18/19

I NEED HELP PLs

Students in Mr. Clark's class are reading a book that has 180 pages. Guy decides to read 15% of the book each night. How many pages will Guy read each night?

10/07/19

Algebra 1 Help!

A parking lot has a flat rate fee of $12 and charges $6.50 an hour. Nick paid $57.50 for h hours of parking. What is the maximum number of hours Nick can park his car using this parking lot?xx... more

09/26/19

The ratio of 8 to 5 is?

This is for 6th Grade math Unit 2

09/09/19

what is 7x5 equal

08/26/19

what numbers get you to 217

using all 4 operations, parentheses, and exponents

08/12/19

Help please - need to show work!

Ella has a box of chocolate candies. She gave 1/3 of the candies to her sister, 4 to her brother, and she eats the remaining 12 candies. How many chocolate candies were in the box... more

07/26/19

Explain in detail how to answer, please !!?

A turtle can walk 1/12 of a kilometer in an hour. The turtle is 1​/5 of a kilometer away from a pond.At this speed, how long will it take the turtle to reach the pond?

05/01/19

Area Of section

A smaller square is located inside a larger square. The length of the smaller square is 7cm and the length of the larger square is 12cm find the area of the section outside the small square but... more

05/01/19

Write an equivalent expression for 36x + 12

04/29/19

6th grade math help

john built a wooden deck in his backyard, shown below.A. What is the area of the deck? Show your work or explain your reasoning.B. Sarah wants a deck with the same area as Jason's. However, she... more

04/29/19

6th grade math help

Ms. Carpenter’s class uses a box of cubes to study volume. The box is in the shape of a rectangular prism. The edge of each cube is 21/2  inches long. The box has 24 cubes arranged in a rectangle... more

04/26/19

how do you write an equation to show how a car moves 900 feet every 10 seconds?

I'm just really confused with this, so I would love some help!

04/24/19

I need help finding the unit rate

The grocery store is selling lettuce at a cost of 5 pounds for $4. What is the unit rate for lettuce at this grocery store?
1 3

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.