Find an Online Tutor Now

14 Answered Questions for the topic 4th grade

4th Grade Math

10/29/20

The sum of two numbers is 30 but the difference is 20

4th Grade

10/06/20

4th Grade Math Problem Is this right?

Have a 4th grade challenge question in my workbook and want to see if this is right. Thank YouCarlie had lots of tiny shells. She made three times as many groups of tiny shells as groups of large... more
4th Grade Elementary Math

09/15/20

Nasir and Baseball cards

Nasir has 93 more baseball cards than Paul. Paul has 145 fewer baseball cards than Damien. If Damien has 308 baseball cards, how many baseball cards does Nasir have?A. 546B.401C.163D.70
4th Grade Math Geometry

03/09/20

Is a square a rhombus or is a rhombus a square

4th Grade Elementary Math

10/23/19

Between which pair of numbers is the exact product of 379 and 8

4th Grade Elementary Math

05/05/19

Sarah and Tom each have 32 feet of wood for framing their rectangular murals. Sarah makes her frame 8 feet high. Tom makes his frame 9 feet high. Whose mural has the greater​ area? How much​ greater?

SarahSarah and TomTom each have 32feet of wood for framing their rectangular murals. Sarahmakes her frame 8feet high. Tommakes his frame 9feet high. Whose mural has the greater​ area? How... more
4th Grade Elementary Math

04/08/19

Please help me solve this problem

Jason bought 6 bags of ice each weighing 5 3/4 lbs how much ice did he buy in pounds
4th Grade Elementary Math

04/01/19

this is a multiple step problem. My granddaughter is having a difficult time solving this problem.

Greg made twelve dozen cookies for the bake sale. He then packages them in bags of six . How many bags of cookies does he have?
4th Grade Elementary Math

02/26/19

What day did raven read the longest

Raven loved her new book. She read for 1.25 hours on Friday. On Saturday she read for 1.75 hours. Then on Sunday she read less than she did on Saturday more than she did on Friday. What could the... more
4th Grade

01/17/18

At a party each person ate 2/3 of a bowl of peanuts. If there were 6 people at the party how many bowls of peanuts were eaten

I don't know how to solve this or how to explain it to my brother please halp uj f2f kf kid kid idyllic omni iconic unit nunjjejsjshshshsndn
4th Grade

11/11/17

pablo has four times as much money as beverly. linda has twice is much money as pablo. if they have 1625 altogether how much does linda have

pablo has four times as much money as beverly. linda has twice is much money as pablo. if they have 1625 altogether how much does linda have
4th Grade

10/05/17

4th Grade math problem

Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy?

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.