114 Answered Questions for the topic 6th Grade

6th Grade Geometry

04/03/19

What is the base of a parrellogram

6th Grade Math #mathrules

04/01/19

The ratio of red marbles to blue marbles is 4 to 5. If you had 81 marbles total, how many would be blue?

IM CONFUSION!!!! please help meh. #MATHRULES

03/24/19

The balance of Micah's checking account is $648. Micah needs at least $800 in the account to cover his expenses.

How much more money does Micah need?
6th Grade Algebra 1 Algebra

03/19/19

what does seven mor than 4 times a number 35 mean

Lin runs 5 laps around a track in 6 minutes. How many laps per minute is that?

Please add an explanation. Minutes per lap is 1.2 minutes.
6th Grade Prealgebra

03/15/19

Real World Measurement- Study Island

Maggie is making cookies for her bakery. She needs  kg of cake flour for each batch of cookies. If Maggie makes 9 equal batches of cookies, how much cake flour will she need?
6th Grade Prealgebra

03/12/19

What is the answer to this problem

A bag of dried fruit is made up of 6 parts dried cranberries and 7 parts dried apricots. How many ounces of each fruit would be in a 117-ounce bag?
6th Grade Prealgebra

03/05/19

Help me fast please

if I buy dog biscuits at the block rate price of $2.25 per pound. in the way of 25 biscuits is 0.75 pounds. what is the cost of 40 biscuits?
6th Grade Prealgebra Ratios

03/04/19

Big math idea asssement

Factor 54+27 using the GCF
6th Grade Prealgebra

02/19/19

Bucket is 2/5 full and weighs 2 1/2 pounds. How much would it weigh when its full

Bucket is 2/5 full and weighs 2 1/2 pounds. How much would it weigh when its full
6th Grade Math

02/12/19

Math for 6th grade

Carl goes running every 3 days. He does push-ups every 4 days. Every 6 days, he swims. What is the first day he will do all three When is the second day he will do all three When is the third day... more
6th Grade Expressions

12/31/18

6th grade math word problem

While on vacation, Mikey spends $110 per day on his hotel and $35 a day on food. a) If he spends no other money, how much in total does a 5 day vacation cost him?b) Write an expression that can... more
6th Grade Math

12/14/18

How do you solve Multiplication equations with negative number?

How do you solve multiplication equations with negative numbers. Ex: -8x = 20 or -25 = -5r
6th Grade Hard......

12/13/18

Word problems, commission and royalty 6th vrade

Ali, Ben and cliff plant seedlings in their neighborhood park. Ali plants 40% of the total number of seedlings, Ben plants 45% of the total number of seedlings, and cliff plants the rest of the... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.