Alyssa T.

asked • 10/17/18

Math Project Solving

At a supermarket that sells fruit by the pound, one person bought 3 lb of oranges and 6 lb of grapefruit

for a total of $6, while a second person paid $6.40 for 5 lb of oranges and 4 lb of grapefruit. What is

the price per pound of the oranges and grapefruit?

1 Expert Answer

By:

Carol H. answered • 10/17/18

Tutor
4.9 (285)

Masters' Degree in Mathematics with 35 years of Teaching Experience

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.