Event A: preterm
Event B: weight less than 2500g
P(A) = 0.113
P(B) = 0.045
P(A and B) = 0.027
P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B) = 0.113 + 0.045 - 0.027 = 0.131
You are correct
Siya B.
asked 10/28/21I want to check my work for this question, my answer is 0.131 but I think I might have calculated this wrong.
Question: The US preterm birth rates have declined between 2006 and 2008. In 2008, the estimated probability of a preterm infant (i.e. gestational age less than 37 weeks) is 0.113 and the probability that his or her birth weight is less than 2500 grams is 0.045. Furthermore, the probability that these two events occur simultaneously is 0.027.
For a randomly selected American newborn, what is the probability that A or B or both occur?
Event A: preterm
Event B: weight less than 2500g
P(A) = 0.113
P(B) = 0.045
P(A and B) = 0.027
P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B) = 0.113 + 0.045 - 0.027 = 0.131
You are correct
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.