4,511 Answered Questions for the topic prealgebra

12/05/20

How do I simplify this?

Simplify:X^(-3x-4)^3
Prealgebra Math Mathematics

12/04/20

Please give me a an answer to this question! "15 subtracted from the product of a number and 4 is -59." What's the equation?

I need the equation for this question.
Prealgebra

12/04/20

Pre algebra fractions

I wanted to know why I couldn't cancel out the common factors in 14/15 / 7/12, I did flip them 14/15 * 12/7 when I did it the informal way I got 1 3/5 which was right but when I did it the formal... more
Prealgebra

11/30/20

Unit Price cant figure our this specific question

A certain shampoo is available in two sizes. A 14.2-ounce bottle costs $3.98. A 33.9-ounce bottle costs $9.98.Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the... more
Prealgebra

11/29/20

please help with this equation

For the equation, complete the given ordered pairs.x=−2( ,5), ( ,-7), ( ,0)
Prealgebra

11/29/20

Please help with this equation

For the equation, complete the given ordered pairs. y=8x−5( 2, ), ( ,27), (0, )
Prealgebra

11/29/20

Please help with this equation

For the equation, complete the given ordered pairs.5x+2y=10(0, ), ( ,0), (-2, )
Prealgebra

11/29/20

Please Need Help

For the equation, complete the given ordered pairs.3x−y=4(0, ), (1, ), (  ,4) 
Prealgebra

11/29/20

Please I need help

For the equation, complete the given ordered pairs 2x+y =6(0,  ), (  ,0), (  ,-6)
Prealgebra Math Algebra Mathematics

11/29/20

Need Help with Algebra

A package in the shape of a rectangular solid is to be mailed. The combination of the girth (perimeter of a cross section defined by w and h) and the length of the package is 52 in. The width... more

11/27/20

rearranging equation algebraically: I COULD NOT DO IT any help

as shown in the image below there is an equation that I want to rearrange it so that the R1 in the denominator is removed from the denominator without changing the ratio on the right side... more
Prealgebra Math Algebra 1 Algebra 2

11/27/20

Complex Numbers and Basic Calculus

Suppose z = x + iy = r*(e^(-i*theta)) , where i=sqrt(=1) , r =|z| , tan(theta) = y/xAlso, suppose that w = -uz - m*ln(z) = A + Bi where i=sqrt(-1) and ln=log_eThen |dw/dz| = 0 implies, -(u + (m/z)... more
Prealgebra Math Algebra Mathematics

11/25/20

Need Help ASAP with algebra

A basketball player scored 33 points in one game. In basketball, some baskets are worth 3 points, some are worth 2 points, and free-throws are worth 1 point. He scored four more 2-point baskets... more
Prealgebra Algebra

11/25/20

Solving a tax rate or interest rate problem using a system of linear equations

A theater group made appearances in two cities. The hotel charge before tax in the second city was $1000 higher than in the first. The tax in the first city was 3.5%, and the tax in the second city... more
Prealgebra Algebra

11/25/20

Solving a tax rate or interest rate problem using a system of linear equations

Lena bought a desktop computer and a laptop computer. Before finance charges, the laptop cost $250 more than the desktop. She paid for the computers using two different financing plans. For the... more
Prealgebra Algebra

11/24/20

Solve using linear equation

The Royal Fruit Company produces two types of fruit drinks. The first type is 80% pure fruit juice, and the second type is 100% pure fruit juice. The company is attempting to produce a fruit drink... more
Prealgebra Algebra

11/24/20

Using a linear equation in this question..

A theater group made appearances in two cities. The hotel charge before tax in the second city was $500 lower than in the first. The tax in the first city was 8.5%, and the tax in the second city... more
Prealgebra Algebra

11/23/20

Solving a decimal word problem using a linear inequality with the variable on both sides

A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $35 and then an additional 8 cents per minute of use. In Plan B, the customer pays a monthly fee... more
Prealgebra Algebra

11/23/20

Solve for T, using inequality

Lashonda is choosing between two exercise routines.In Routine #1, she does only running, burning 10.5 calories per minute. In Routine #2, she burns 26 calories walking. She then runs at a rate that... more
Prealgebra Algebra

11/23/20

Solving a word problem using a quadratic equation with rational roots

The area of a rectangle is 42 m2, and the length of the rectangle is 5 m more than twice the width. Find the dimensions of the rectangle.Length:Width:
Prealgebra Algebra

11/23/20

Solving a word problem using a system of linear equations of the form Ax + By = C

A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 2 pounds of walnuts and 5 pounds of chocolate chips, the total cost is $17. For 8 pounds of walnuts and 3 pounds of chocolate chips, the... more
Prealgebra Algebra

11/23/20

Solving a word problem using a system of linear equations of the form Ax + By = C

A party rental company has chairs and tables for rent. The total cost to rent 5 chairs and 3 tables is $35. The total cost to rent 7 chairs and 9 tables is $91. What is the cost to rent each chair... more
Prealgebra Math Algebra

11/23/20

Select ALL of the values for x that are solutions to the inequality.

4x + 2 < -6((Select any number below that matches the math problem on top. Select whatever is correct it's a multiple choice questions!))0-5-3-2

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.