49 Answered Questions for the topic 7th Grade

7th Grade Algebra 1

12/10/18

I am stuck on this problem for a while now, can anybody please help.

Write an equation of the line that passes through (0, 6) and is parallel to y=5x−3.
7th Grade Mathematics

11/28/18

Can someone please help me

A line has a slope of 2. It passes thought the points (1,2) and (3,y) What is the value of y?

10/29/18

It will cost Mr. Hong $84 initially to advertise and $28 for each day he keeps the items on sale. He doesn’t want to spend more than $700 advertising, what is the number of days he should advertise?

Full:Mr. Hong has coins and old stamps for sale. He decides to advertise the items on an internet site for collectors. It will cost him $84 initially to advertise and $28 for each day he keeps the... more

10/25/17

you and your friend spent a total of 15 dollars during lunch. your friend's lunch cost 3 dollars more than yours. how much did you spend for lunch?

you and your friend spent a total of 15 dollars at lunch. your friend's lunch cost 3 dollars more than yours did. how much money did you spend during lunch. please add equation and answer

A recipe calls for 1/2 cup of ingredient A for every 1 1/3 cups of ingredient B. You use 4 cups of ingredient A. How many cups of ingredient B do you need?

A recipe calls for 1/2 cup of ingredient A for every 1 1/3 cups of ingredient B. You use 4 cups of ingredient A. How many cups of ingredient B do you need? Please help and can you explain how you... more
7th Grade Math

10/11/17

What is 3.75 equivalent too?

It says " Write the fraction equivalent for 3.75. "
7th Grade Math Integers

10/02/17

abby rolls a standard number cube. what is the probability that she rolls a number 6? express your answer as a fraction, decimal and percent

what is the probability that she rolls a number 6?  Please help....  
7th Grade Jay

06/18/17

What does his arms sliced through the water like a hot knife through butter mean

The metaphor makes no sense to me and I need  a lot of help

calculate the total cost of the membership to each fitness center if enrolled for 12 months. which is cheaper?

jamal is deciding which fitness center to join. joe's gym charges an initial membership fee of $120 for the first month, and $24 for each additional month. king gym charges an initial membership... more
7th Grade Physics

01/26/17

How does energy convert in a ball being kicked?

Please help me with this!! I have a test tomorrow and I have a bunch of more questions (we got a study guide)...if you're willing to please reply to this thank you!!
7th Grade Math

04/19/16

What percent of 5 is 3

 Write and solve the proportion to answer the question
7th Grade Math Rate Unit Rate

02/09/16

It took Samantha 324 minutes to cook a turkey. if the turkey weighs 18 pounds, how many minutes per pound did it take to cook the turkey?

I know this is unit rate but I am not quite confident in my answer. Which is 18 minutes per pound. Which all I did was divide. I need to find out how many pounds she cooked that turkey. HELP? 7th... more
7th Grade

12/15/15

A boat travels at a constant speed for 3 hours it travels 195.0 six kilometers what was its speed

A boat travels at a constant speed for 3 hours it travels 195.0 six kilometers what is its speed.
7th Grade

11/10/15

I don't get inequalities

A cell phone plan charges $39.90 a month, plus $0.05 per text message. Which expression can be solved to find how many text messages, x, can be spent while still keeping the monthly bill under... more
7th Grade 7th Grade Algebra

04/17/15

Step by step (equation and variable)

Gary's contact states that he must work more than 20 hours per week. The graph below represents the number of hours he can work in a week.   a. Write an algebratic inequality that represents the... more

02/19/15

If y=-8 when x=-3, find x when y=6.

Please answer and show steps, this kind of math is called, direct and inverse variation. Thank you.     Variation is direct
2

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.