146 Answered Questions for the topic 7th Grade Math
7th Grade Math
01/14/19
What was Mary's average reading rate in pages per hour if it took her 7 hours to read a biography that had 210 pages?
7th Grade Math Math
01/11/19
When the smaller of two consecutive integers is added to four times the larger, the result is 79. Find the two integers.
]
7th Grade Math
12/19/18
Proportions and percent
What is the total cost of a pair of shoes on sale for 25% off of $75 with a sales tax of 6%
7th Grade Math
12/19/18
Please answer my question
what is the total cost of a pair of shoes for $57 with a sales tax of 8%
7th Grade Math
11/28/18
What does 4/5/10 equal?
7th Grade Math
11/27/18
For his phone service Ravi pays a monthly fee of $19 and he pays an additional $0.07 per minute use the least he has been charged in the month is $90.05
Use m for the number of minutes
7th Grade Math
11/02/18
If 3 3/4 pounds of candy cost 18 how much would one pound cost?
7th Grade Math Math
10/22/18
If 40 - 6p = the number of cheeseburgers sold, then how many cheeseburgers are sold if p=$4?
Find K, 3(k+5) = -2(3k-6)
I really don’t understand this problem please help!
7th Grade Math
09/10/18
Carlos CD downloads
Carlos joined a music club that offered him 5 downloads for a total of $3 if he agreed to purchase an additional 10 downloads for $15 each if he purchase all of them what would be the average price...
more
7th Grade Math
08/26/18
Word problem
Jimmy rolled a die 90 times and He got a one 15 times, a two 22 times, a three 18 times, a four 11 times, a five 13 times and a 6 11 times. Using his results how many sixes could Jimmy expect if he...
more
7th Grade Math Fractions Help
08/22/18
a company has 4000 staff members. if 3/50 of these staff members are managers, how many managers are there in this company?
This is for my 7th grade math i am not in advanced so please dont make it advanced ish. please add work so i can copy and simplify. do NOT make a mixed number. my teacher does not want those....
more
7th Grade Math Fractions Help
08/22/18
cayla finished 3/7 of the pile of paperwork. her co-worker, michael, finished only a quarter of the work that cayla finished. what fraction of the pile did....
(question contin.) they finish together?
This is for my 7th grade math i am not in advanced so please dont make it advanced ish. please add work so i can copy and simplify. do NOT make a mixed...
more
7th Grade Math Fractions Help
08/22/18
a cat and a dog were standing 3 2/5 feet apart. the cat and dog both walk towards each other for 1 1/3 feet, what is the distance between them?
This is for my 7th grade math i am not in advanced so please dont make it advanced ish. please add work so i can copy and simplify. do NOT make a mixed number. my teacher does not want those....
more
7th Grade Math Fractions Help
08/22/18
adam ate 1/8 of the pie and barney ate 1/2 of the pie. how much of the pie did they have altogether?
This is for my 7th grade math i am not in advanced so please dont make it advanced ish. please add work so i can copy and simplify. do NOT make a mixed number. my teacher does not want those....
more
7th Grade Math Fractions Help
08/22/18
Marilyn and Ella are working together on a report. Marilyn wrote 2/5 of it and Ella finished another 1/6. How much of the report is finished?
This is for my 7th grade math i am not in advanced so please dont make it advanced ish. please add work so i can copy and simplify. do NOT make a mixed number. my teacher does not want those....
more
07/23/18
Benjamin is riding a unicycle. The tire of his unicycle has a circumference of 2.8m, and the tire revolves 1.5 times per second.
What is the distance Benjamen traveles in 100 seconds?
7th Grade Math
05/16/18
value of x written in improper fraction (see below)
A decorator hangs a picture on a wall that is 48 inches wide. The width of the picture is 17 1/2 inches. The decorator hags the picture exactly in the middle of the wall. What is the value of x,...
more
7th Grade Math
05/16/18
Measures grass on Mon and Friday, finds an increase in height is 3.2%. if the height of the grass on Friday is 16.3, what was it on Monday
7th grade math
7th Grade Math
05/16/18
The relationship between the number of cups of flour and the number cups of m used in a cake recipe can be modeled by f=1/2 milk. How many cups of flour should
7th grade math
How many cups of flour should be used for 1 cup of milk, written as a fraction
7th Grade Math
04/29/18
Trent is fishing from a pier.
Trent is fishing from a pier. The tip of his fishing rod is 53 3/4 feet above the surface of the water. The hook on the end of the fishing line is directly below the tip of the fishing rod is 12...
more
7th Grade Math
04/05/18
A triangular prism has a triangular face with a base of 20 meters and a height of 17.9 meters. Its volume is 2,488.1 cubic meters. What is the length of the tri
My Ixl.com Problem
7th Grade Math
03/22/18
There are 6 girls of every 10 boys if there are 45 students in the class. How many boys are there? Please explain it will be decimals.
There are 6 girls of ever 10boys, if there are 45 students in the class how many boys are ther?
7th Grade Math Probability
03/09/18
So. I need help with probability.
The table shows the outcomes of rolling two number cubes at the same time and finding the product of the two numbers. If Abby rolls two number cubes a hundred times, about how many times would she...
more
7th Grade Math
03/05/18
The radius of the earth is approximately 6400 km.
The radius of the earth is approximately 6400 km. The equator is the circle around the earth dividing it into the northern and Southern Hemisphere. ( the center of the earth is also the center of...
more
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Ask a question for free
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Find an Online Tutor Now
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.