Find an Online Tutor Now

1,003 Answered Questions for the topic Math Question

Math Question Trigonometry Math Help

12/19/17

What is Sec pi/12?

I need help to find the exact value of sec pi/12 and rounding to two decimals places. Please explain
Math Question

12/19/17

What fraction of the candy bar have you eaten if you have 1/12 of the bar

i need HELP
Math Question Math

12/18/17

Here are the scores of 16 students on an algebra test. 61, 62, 65, 67, 67, 72, 75, 75, 76, 81, 81, 82, 82, 85, 86, 89 Notice that the scores are ordered from

Here are the scores of 16 students on an algebra test.61, 62, 65, 67, 67, 72, 75, 75, 76, 81, 81, 82, 82, 85, 86, 89Notice that the scores are ordered from least to greatest.Make a box-and-whisker... more
Math Question

12/16/17

What was the original price if: after an increase of 60%, it became $8a

Please help. Thank you so much for your answer. Thanks!!
Math Question

12/16/17

By what percent is the change in price if: the price was $60 and now is $40

Help. Please! THANK YOU SO MUCH!
Math Question Math Math Help

12/15/17

A ball is thrown downward from the top of a 130​-foot building with an initial velocity of 22 feet per second. The height of the ball h after t seconds is given

A ball is thrown downward from the top of a 130-foot building with an initial velocity of 22 feet per second. The height of the ball h after t seconds is given by the equation .h= −16t2−22t+130.... more
Math Question Math Math Problem

12/13/17

What is the remainder when x^4– x^2 is divided by x - 1?

Help please its not 1
Math Question Math Math Problem

12/13/17

Simplify the given expression and write it in the form of the exponential function. (9n) (7n^3)/3n^5 * n^-6

Help please it is not 21n^4
Math Question Math Math Word Problem

12/13/17

Find the sum of the geometric series if n = 5, r = 1/2, a = 1.

HELP PLEASE
Math Question

12/13/17

How many GB of usage would result in both plans costing the same amount for that month?

A phone service provider offers two data plans. Plan A costs $10 per month plus $5 for each gigabyte (GB) used during that month. Plan B costs $20 per month plus $3 per GB used during that month.

12/13/17

If A = {a, b} and B = {2, 5}, find the number of subsets of AUB.

HELP PLEASE 
Math Question

12/13/17

I have 100 rupees.i spent 40rs than left 60rs again spent 30rs left 30rs again spent 18rs left 12rs again spent 12rs. after total aum I have 102 rs

मेरे पास 100 रुपये थे   40 खर्च किया  60 बचे 30 खर्च किया  30 बचे 18 खर्च किया  12 बचे 12 खर्च किया  00 बचे ____________________ 100                102        
Math Question

12/12/17

A coin is tossed and a die is rolled. Find the total number of elements in the sample space and the total number of subsets.

This is a statistics problem.
Math Question

12/11/17

Use the zero product property to find the solutions to the equation x2 – 9 = 16. x = –3 or x = 3 x = –6 or x = –3 x = –5 or x = 5 x = 7 or x = 1

Use the zero product property to find the solutions to the equation x2 – 9 = 16.x = –3 or x = 3x = –6 or x = –3x = –5 or x = 5x = 7 or x = 1
Math Question

12/11/17

The sum of 7 and difference of 7. Is it possible or impossible?

I need help with my question so I just want someone to answer it 
Math Question

12/08/17

An ordinary (fair) die is a cube with the numbers 1 through 6 on the sides (represented by painted spots). Imagine that such a die is rolled twice in succes

An ordinary (fair) die is a cube with the numbers 1 through 6 on the sides (represented by painted spots). Imagine that such a die is rolled twice in succession and that the face values of the two... more
Math Question

12/08/17

how can i find it

you want to build a fence around your front yard. the yard measures 95 yards long and 50 yards wide. your house, which is 20 yards wide, runs along the width edge of the fence . you will not need... more
Math Question

12/07/17

he following table gives the fraction of adults who eat pasta at various intervals. What fraction of adults eat pasta 1 or 2 times per month or less​ often?

How Often Adults Eat PastaFrequencyFraction3 times per week- 7/1001 or 2 times per week- 37/501 or 2 times per month- 13/100Less often- 3/50
Math Question

12/04/17

Andy needs to buy reeds for his clarinet. Each reed costs $2.00. He bought 10 reeds. How much did the reeds cost? What happened to decimal point when $2.00x10?

Story problem. Show work and solved. I times $2.00 x 10= $20.00, I explained that the decimal moved one spot over when $2.00 is multiplied by 10. Is this correct?
Math Question

12/04/17

How many hours and minutes is it from 8:45 p.m on Monday to 6:35 a.m on Tuesday

8:45 p.m. to 6:35 a.m.
Math Question

11/27/17

Sam has an English class every 2 days. He has a Science class every 3 days. When will Sam have both English and Science classes on the same day?

 fhfhfhvjvvfhbvfbcfbfc fchfhfhfgf fvhfvgfgsdudeowsisgsxjcivgfbfnvg vjhvfgfcudfjhsjcdvsxjvov jvbhv vbhfyvyfvfgfbfbdvfhcfvjkfck boo you booo boo booo you.
Math Question

11/26/17

Evaluate 4-2f when f=1

its evaluating expression with one variable 
Math Question

11/23/17

All real numbers x at most 9 units from 4

what is the inequality involving an absolute value ?
Math Question Math Math Help

11/20/17

If a tape roll has a diameter of 10cm and the tape is 0,1cm thick. How long is the tape roll?

If a tape roll has a diameter of 10cm and the tape is 0,1cm thick. How long is the tape roll?
1 6 7 9 11 12 41

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.