Find an Online Tutor Now

998 Answered Questions for the topic Math Question

Math Question

09/30/18

cost of 4 wallets is the same as the cost of 3 dresses. the cost of 2 wallets and 1 dress is $320 . what is the cost of 1 dress

 We need an answer urgently
Math Question Math Maths

09/30/18

Formula that predicts the location of moving enemy

A rocket that explodes not on impact, but explodes on a timer will be shot from myself to the enemy. The timer can only be inputted at the start of the shot. The rocket can only go straight and has... more
Math Question Math Word Problem

09/28/18

I need help on this!!

A recipe calls for 1                         8teaspoon of vanilla extract. If the recipe is doubled, how much vanilla extract is needed?
Math Question

09/27/18

Over the weekend, Carrie drank 2/3 of a bottle of soda and Lucy drank 1/4 of a bottle. How much more soda did Carrie drink than Lucy?

It can be in fraction form only i need help with this im so tierd
Math Question Math Math Help

09/24/18

Mari and jen each work 20 hours a week at different jobs. Mari earns twice as much as Jen. Together they earn $480. How much does girl earn in a week?

Please explain your answer and the expression you would use and the answer
Math Question

09/20/18

7+42 weritten as a product of the gcf and a sum

 it just a gcf
Math Question

09/19/18

Please help. What must be true about the denominator of a fraction in order for the fraction to correspond to a terminating decimal? Explain.

What must be true about the denominator of a fraction in order for the fraction to correspond to a terminating decimal? Explain.
Math Question

09/13/18

Making a profit

 Students can buy enough candy to fill a bag for $.50 each. They also need $60 to buy bags and ribbons to keep the candy together as well as materials for advertising the sale. They sell each bag... more
Math Question

09/13/18

If you ask 500 people, how many would you expect to play baseball?

Suppose 48 out of every 120 people like baseball and of the people who like baseball, 3 out of 5 play baseball.
Math Question

09/13/18

Elsa made $234 for18 hours of work. At the same rate, how many hours would she have to work to make $91?

For Math Homework
Math Question

09/12/18

I want to share 3submarine sandwiches among 12 people. What should each person get

For each of the following, illustrate the situation and provide at least 2 different answers. Remember from class, units are vital.Assume everyone receives equal-sized pieces
Math Question

09/06/18

which of the following is the equation of a line that passes through the point (1,2) and is parallel to the x-axis

a. x=1 b. x=2 c. y=1 d. y=2

In ____ months the total cost of each health club will be the same

You are choosing between two health clubs. Club A offers membership for a fee of $ 19 plus a monthly fee of $ 19. Club B offers membership for a fee of $ 11 plus a monthly fee of $ 23. After how... more
Math Question

08/29/18

Installation cost.

Roofing material costs $95.40 per square (10 ft by 10 ft). The roofer also charges $85.75 per square for labor and $7.65 per square for other supplies. Find the cost of installing a roof that is... more
Math Question

08/28/18

A child has nine coins with a total value of 136 cents. What coins does the child have?

Math help with solving this word problem 
Math Question Math Help Mathematics

08/28/18

Item 13 Find one terminating decimal and one repeating decimal between -1/2 and −1/3

Can i have help or the answer soon as in like two days soon?????
Math Question Math Algebra

08/22/18

How do I solve this math question?

If x and y are rational numbers and (3+4 (sqrt(3)) (x+y (sqrt(3)) =26, find the sum of x and y.
Math Question Math Equations

08/18/18

if 1 day = 1000 years, then 1 min= ___ days

1 day equals 1000 years then 1 min is equals to how many days
Math Question Math Math Help

08/17/18

ahhhhh help me pls

You are set to pour the slab for a new house in winter and are interested in whether it rains or not, as this affects what work can be done. Concrete requires three days of it not raining to set... more

08/15/18

joe sold 15 Tshirts for a total of 82.50 what is the unit price

joe sold 15 shirts for a total of 82.50 what is the unit price   
Math Question

08/14/18

If I have a $3402 bill how much does the person need to pay on it to get it down to 30 %?

If someone has a 3,402.00 bill. How much should they pay to get it down to 30 %? 
Math Question

08/12/18

What would happen if 1 was considered a prime number

How would the fundamental theorem of arithmetic be affected if 1 was a prime number?
Math Question

08/10/18

If a 120 pound person burns 410 calories @12 miles per hour what would a 150 pound person burn

If a 150 pound person burns 410 calories at 12mi/hr how many does a 120 pound person burn
Math Question

08/08/18

What is 24+40 using the distributive property

                                  Hey it's Ethan new phone number in case y'all want to go back to up the way 
2 4 5 6 7 40

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.