Find an Online Tutor Now

3,190 Answered Questions for the topic Algebra Word Problem

Algebra Word Problem

08/21/18

George is 4 years older than Jon, who is 4 years older than Jim, who is 4 years older than Sam, who is 1/2 the age of George. How old is each boy?

Hint: let "x" represent George's age
Algebra Word Problem

08/19/18

How many units must be sold for the business to break even?

A small business owner invests $11,000 to produce a new product. Each unit costs $0.56 to make and is sold for $1.72. How many units must be sold for the business to break even?
Algebra Word Problem

08/19/18

How much did Mr. Coupon invest in each account?

Mr. Coupon has $5000 to invest. He splits the money into an ira and 403b, which have a return of 3% and 6% respectively. If he earns $240 total after one year, how much did mr. Coupon invest into... more
Algebra Word Problem

08/16/18

Cashews $5 a pound and peanuts $2, 40 pounds of peanuts is mixed with some cashews they sell for $3 a pound

how many pounds of cashews should be mixed with peanuts so the mixture will produce the same revenue as would selling the nuts separatel?
Algebra Word Problem

08/16/18

360 preorders of smartphones and 350 orders for tablets. The combined sale is $379,350. If the price of a smartphone and tablet together is $1,065

What is the cost of one smartphon? what is the cost of one tablet?
Algebra Word Problem

08/16/18

for 3 consecutive integers , the sum of the first and third integer is 12 more than 3 times the second integer. what is the third integer?

Hi stuck on this problem for a long time but cannot solve it!
Algebra Word Problem

08/14/18

the number of houses that can be served by a water main

the number of houses that can be served by a water main. a given subdivision of 50 houses is sufficiently supplied by a 10 cm diameter main. what diameer main would be needed to supply a housing... more
Algebra Word Problem Algebra 1 Algebra 2

08/13/18

Algebra help

The length of a rectangle is 1 foot longer than twice the width. The area of the rectangle is 15 sq. feet. Find the length and width of the rectangle.
Algebra Word Problem

08/12/18

Algebra Help

The sum of two numbers is 60 and the difference is 10. What are the numbers?
Algebra Word Problem

08/12/18

Algebra Help

A television and DVD player cost a total of  $1204. The cost of the television is three times the cost of the DVD player. Find the cost of each item.
Algebra Word Problem Slope Equation

08/11/18

slope of ramp

The  maximum grade or slope that an elephant will walk is 13%. suppose the ramp was constructed with a horizontal run of 170ft. what would the vertical rise the architects could use
Algebra Word Problem

08/09/18

If a_b means a^2 + b^2, and a _ b means 2^a + 2^b, find 2_(3 _ 4).

Pay attention to the underscores. I am not sure what they mean, it is just a part of the question and has an different effect depending on which one is used. It is most likely to be +, -, *, /.
Algebra Word Problem Algebra Linear Equations

08/08/18

write the equation of the line containing the point (3,56) and perpendicular to 3x-2y=8

can you include the steps??
Algebra Word Problem

08/06/18

how many people can go only on Saturday.

An individual is planning a trip to a baseball game for 20 people. Of the people planning to go to the baseball game 11 can go Saturday and 14 sunday Some of them can go both days now how many... more
Algebra Word Problem Algebra Word Problems

08/06/18

Algebra question please help

The circus is in town.Admission for 3 adults and 4 children is $30 dollars while the admission for 2 adults and 5 children is $28.75. What is the price of each ticket? Adult tickets____ childrens... more
Algebra Word Problem

08/05/18

If kaye's friend is 3 years more than twice as old as kaye. The sum of their age is 60 how old is kaye ?

Age problem. Algebra
Algebra Word Problem

08/04/18

Written question algebra last one i promise!! Please help

You need a 70% alcohol solution. On hand you have 40 ml of a 35% alchohol mixture. You also have 75% alchohol mixture. How much of the 75% mixture will you need to add to obtain the desired... more
Algebra Word Problem

08/04/18

Algebra question

A store owner wants to develop a new snack mix by mixing chocolate and trail mix. How many pounds of chocolate costing $11.00 per pound should be mixed with 19 pounds of trail mix costing $3.50 per... more
Algebra Word Problem

08/04/18

Single mother of 2 dont have $ . I just want to check if my answers are right please help

A chemist has 20% and 40% solutions of acid available. How many liters of each solution should be mixed to obtain 28 liters of 25% acid solution. _____ liters of 20% acid _____ liters of 40 % acid
Algebra Word Problem

08/04/18

Written question algebra

Zach invests $7300 in two different accounts. The first account paid 9%, the second account paid 2% in interest. At the end of the first year he had earned $552 in interest. How much was in each... more
Algebra Word Problem

08/04/18

Written question algebra please please help

You need a 5% alcohol solution. On hand, you have a 55 mL of a 40% alchohol mixture. How much pure water will you need to add to obtain the desired solution?   You will need ______ mL of pure water... more
Algebra Word Problem

08/04/18

Tunde bought 49 pets at a pet shop. If a lizard is five times as expensive as a hamster, how many hamsters did he buy?

He spent 1/2 as much money on hamsters as he did on lizards.
Algebra Word Problem

08/02/18

A certain car is rated to get 22 miles per gallon. How far can it travel on 11.5 gallons of​ gas?

22 miles 11.5 gallons of gas 
Algebra Word Problem Math Algebra

08/01/18

John has 6 times s many oranges as Bill, who has one-quarter as many as Jack. If John has 24 oranges, how many does Jack have?

John has 6 times s many oranges as Bill, who has one-quarter as many as Jack. If John has 24 oranges, how many does Jack have?
1 4 5 7 9 10 128

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.