Susan N.

asked • 02/07/13

32 plums and peaches bought for $52. plums cost $2, peaches cost $1. How many plums were bought

Pedro goes to the market and buys 32 plums and peaches for $52.  Plums cost $2 each and Peaches cost $1 each.  How many plums did Pedro buy

2 Answers By Expert Tutors

By:

Nataliya D. answered • 02/07/13

Patient and effective tutor for your most difficult subject.

Sheila M. answered • 02/07/13

Friendly College Math Professor - understands students' math anxiety

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.