02/27/23

pre albegra math

Elisa and natalie are selling pies for a school fundraiser. customers can buy apple pies and pumpkin pies. elisa sold 7 apples apies and 8 pumpkins pies for 171.00 dlls. natalie sold 4 apple pies... more

02/28/23

Helping my girlfriend with math and I cant remember how to do it

The length of one of the legs of a right triangle is length17. the lengths of the other two are consecutive integers. Use Pythagorean theorem to solve for the smaller of the 2 missing sides (the... more

02/28/23

Geometry (math)

RSTU is a parallelogram. If m∠TSV = 31° and m∠SVT = 126°, explain how you can find the measure of ∠URV. Show all steps of your work, and refer to any properties of triangles, parallelograms, or... more

02/28/23

Geometry (math)

Determine if the two figures are congruent and explain your answer using transformations.

02/28/23

Math QUESTION HELP

An ice freezer behind a restaurant has a freon leak, releasing 34.06 g34.06 g of C2H2F3ClC2⁢H2⁢F3Cl into the air every week. If the leak is not fixed, how many kilograms of fluorine will be... more

02/28/23

Math algebra 2 polynomial functions

Find a polynomial function whose graph passes through (-1,-2),(0,-4),(1,-2),(2,16)

03/01/23

Math algebra 2 polynomial

Find a polynomial function whose graph passes through (-1,1), (0,-4), (1,-5), (2,4)please help, I’ve been struggling for the past hour

03/01/23

math word problem

This year the senior class at High School A and the senior class at High School B both planned trips there. The senior class at High School A rented and filled 6 vans and 12 buses with 474... more

03/01/23

math word problem

This year the senior class at High School A and the senior class at High School B both planned trips there. The senior class at High School A rented and filled 6 vans and 12 buses with 474... more

03/01/23

I need help on math problem

Find the radius of the cylinder if the volume is 30pi cubed units. Round the nearest tenth if needed. Height is 4

03/02/23

math and i don't get it

the difference of jenny's age and 7 is 66 use the variable j to represent jenny's age

03/02/23

Math help unit rates

Alaina paid $8.95 for 5 pounds of nectarines. At this rate, how much would 13 nectarines cost? I divide 8.95 by 5 to get rate per pounds = 1.79 but how do i figure out what 13 nectarines cost? If... more

03/06/23

satistics math maria

58 randomly selected students were asked the number of pairs of shoes they have. Let X represent the number of pairs of shoes. The results are as follows: # of Pairs of... more

03/06/23

Personal math problem

1.) if I have 560 videos and I can upload 1 per week how long will I have until I need more videos?2.) if I have 560 videos and I can upload 2 per week how long will I have until I need more... more

College Math Major looking for help

Currently taking class in differential equations. In the Central Time zone and college athlete. So looking for tutor that can work after 7:00 p.m. CST.

03/07/23

Math homework help by 12pm

Polygraph tests have an accuracy rate of about 95%. This means that it will detect 95% of people who lie and 95% of people who are telling the truth. A company of 4000 employees has everyone submit... more

03/07/23

Stats - MATH 2510-581

Is it A,B,C,orDThe expected value of a random variable can never be negative.A.The statement is false. The expected value of a random variable can be negative.B.The statement is false. The expected... more

03/09/23

Math homework question

There are 15 coins, which are dimes and pennies. The total value of the coins is $1.14. How many pennies and dimes are represented?

03/10/23

Math for liberal arts

Employees in 2012 paid 4.2% of their gross wages towards social security (FICA tax), while employers paid another 6.2%. How much will someone earning $30,000 a year pay towards social security out... more

03/10/23

college math numeracy

The Renault Kaper is a popular brand of car in Republica. It has a fuel capacity (tank size) of 28 liters. It has a fuel efficiency of (f) 14.2 kilometers per liter. With a full tank of fuel, could... more

03/10/23

math for liberal arts

#1). The population of a town increased from 3250 in 2008 to 4950 in 2010. Find the absolute and relative (percent) increase.Absolute increase: Relative increase:%Give answers accurate to at... more

03/10/23

What are the number between 61 and 107 that is a multiple of 4, 6, and 9?

This is a math problem.

Suppose you have 5 textbooks - 2 math (Calculus and Prob & Stats), and 3 engineering (EE, ME, and CE).

(a) In how many ways can the books be arranged on a shelf? (b) In how many ways can the books be arranged on a shelf if the math books should be to the left of the engineering books? (c) If you... more

03/13/23

MATH QUESTION HELP

Solid ammonium chloride, NH4Cl,NH4Cl, is formed by the reaction of gaseous ammonia, NH3,NH3, and hydrogen chloride, HCl.HCl.NH3(g)+HCl(g)⟶NH4Cl(s) NH3⁢(g)+HCl(g)⟶NH4Cl(s) A 4.59 g4.59 g sample... more

03/13/23

Why does my answer to 80.25^2 not match what the calculator outputs, even though my math seems sound?

When I input 80.25^2 into a calculator, the answer it outputs is 6440.0625.But when I do it by hand, I get a result of 6440.0725.The only discrepancy I can think of that would cause this is an... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.