205 Answered Questions for the topic Equation Word Problem

Equation Word Problem

01/11/15

determine the equation of g(x) that results from translating the function f(x)= x^2+3 upward 4 units

determine the equation of g(x) that results from translating the function f(x)= x^2+3 upward 4 units
Equation Word Problem

01/11/15

determine the equation of g(x) that results from translating the function f(x)=(x+2)^2 to the right 14 units

determine the equation of g(x) that results from translating the function f(x)=(x+2)^2 to the right 14 units

01/11/15

Word problem, equations

You're the Vice President of a company that sells sunglasses. Through some initial data collecting it's determined that for every additional $0.50 profit you make on each sale you lose 80 daily... more
Equation Word Problem

12/15/14

equations of lines

write the equation of a line passing through (-2,3) and: a.) parallel to the line with equation x-2y=5 in slope intercept form. b.) perpendicular to the line with equation x-2y=5 in standard form
Equation Word Problem

12/11/14

Write an equation that represents the number of sheets of paper, y , she will have after x months

Allison uses 6 sheets of paper per day for her homework and classwork. She started the month with 72 sheets of paper. Let y represent the number of pieces of paper that she has, and let x represent... more
Equation Word Problem

12/07/14

A washer and dryer cost a total of $1104 . The cost of the washer is three times the cost of the dryer. Find the cost of each item.

A washer and dryer cost a total of $1104 . The cost of the washer is three times the cost of the dryer. Find the cost of each item.
Equation Word Problem Word Problem

12/06/14

Equation Problem

Katie: "Think of a number. Add 6. Multiply by 5. Subtract 28. Double it. Add 16. Multiply by 5. Subtract 50. Double it. Now tell me your result."   Jeff: "900."   Katie quickly found the... more
Equation Word Problem

12/03/14

Number of vehicles needed for field trip

Field trip for 142 students and 6 drivers.  Buses hold 51 passengers and vans hold 10 passengers.  Write a system of equations to find out how many buses and vans will be needed.
Equation Word Problem

12/02/14

equation word problem

A company manufactures small flash drives for home computers. It knows from experience that the number of flash drives it can sell each day, x, is related to the price p per flash drive by the... more
Equation Word Problem

11/25/14

variable equations

The weight in ounces of a crystal is 2 times the number of days it grows 
Equation Word Problem

11/17/14

Equation word problem

Max works at a car company, he can make 1 part in 40 seconds how many parts can he make in 2 hrs? can u please write this in a equation form with explnation of how to answer it 
Equation Word Problem Algebra Word Problem Algebra Question

10/29/14

How much interest is earned in 10 years invested on $5,000 invested at an interest rate of 7% per year?

Another problem that I am having difficulty solving.
Equation Word Problem

10/14/14

A man cycles to a village at 18 km/h and returns at 12 km/h. If he takes 6 1/4 hours for the double journey, how far does he ride altogether?

This is Equations from Word Problems.
Equation Word Problem

09/20/14

Resistor Equation Process

The resistor equation is 1/R=1/r1 + 1/r2. Which of the following is the best first step to use in order to isolate r2?   1. Add or subtract to isolate the term for which you are solving. 2.... more
Equation Word Problem Word Problem Need Help Fast

09/16/14

Absolute equation question

in a gymnastics competition, an athlete's final score is calculated by taking 75% of the average technical score and adding 25% of the artistic score. All scores are out of 10,and one gymnast has a... more
Equation Word Problem

09/09/14

How do I write the equation for this?

John was on his way to a marble tournament when he met rose. Johns bag was heavy so he have 1/2 to rose plus 2 more. Then he might sam and gave her 1/4 of his remaining plus 5. Finally he saw jake... more
Equation Word Problem

08/24/14

write this information as an equation for x, the cost in cents of one pencil. how much money did yash have to start with?

yash can buy three pencils and have 49c change, or he can buy five pencils and have 15c change.
Equation Word Problem

03/23/14

Find an equation of variation in which y varies directly as x and y = 0.4 when x = 0.5. Find the value of y when x = 20

An equation of the variation is y= the value of y is  when x = 20
Equation Word Problem

03/19/14

writ the equation

1) Jill sold half of her comics books and then brought sixteen more. She now has 36. With how many did she begin?   2) On Tuesday shanice bought five hats. On wed half of hall the hats that she... more
Equation Word Problem

03/12/14

If the wieght of a package is multiplied 7/10 the result is 63.7 pounds. Find the weight of the package. I need help with this question!

If the wieght of a package is multiplied 7/10 the result is 63.7 pounds. Find the weight of the package. I need help with this question!
Equation Word Problem Math Word Problem Linear Equations

01/22/14

Help solving this three-part word problem?

At $0.49 per bushel, the daily supply for wheat is 305 bushels, and the daily demand it 515 bushels.  When the price is raised to $0.73 per bushel, the daily supply increases to 545 bushels, and... more
Equation Word Problem Equation

01/17/14

500: x=200:1

I have never seen an equation set up like this before. What do the colons represent? I'm sure it's a very simple equation and I'm stumped.
Equation Word Problem

12/16/13

In a school 48% of the students are girls and 260 students are boys .how many students are there in total?

In a school 48% of the students are girls and 260 students are boys .how many students are there in total?
Equation Word Problem Money Math

12/04/13

how many guests must attend for the sophomores to pay for the permit?

the sophomore class is planning a picnic. The cost of a permit to use a city park is $250. To pay for the permit, there is a fee of .75 for each sophomore and one dollar 25 cents for each guest who... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.