Darlene S.

asked • 09/30/13

Algebra word problem for 5th grade

one lady finger and six cookies cost $3.05. At the same prices, two lady fingers and four cookies cost $2.50. How much does one cookie cost?

3 Answers By Expert Tutors

By:

Ralph L. answered • 09/30/13

Algebra I, II, Visual Basic, Beginning C++ tutor

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.