223 Answered Questions for the topic Business Math

Business Math Math Calculus Calculus

04/07/22

Optimization Question about Profit, Demand, Revenue

I have a function of R(x) and C(x), which are income earned/Revenue function and cost function per week respectively.For example, let's say:R(x) = 310x + 0.02x^2 - 0.003x^3C(x) = 3400 - 23x +... more
Business Math

02/20/22

What is the selling price?

What is the selling price of a dining room set at Macy’s? Assume actual cost is $730 and 58% markup on selling price. (Round your answer to the nearest cent.)
Business Math

07/17/21

Solve how many hours a week full timers work

The difference in hours between​ full-timers and the​ part-timers who work 3 hours a day is 3 working hours. How many hours per day do​ full-timers work?
Business Math Math Help

04/27/21

Business Math: Week 11

8. Paul Lospennato wants to buy a house. Five years from now, he will need $90,000. Paul wants you to calculate how much he needs today to put in the bank (10% semi annually) to reach his goal in... more
Business Math

10/26/20

how to find deductions

The Federal Insurance Contributions Act (FICA) requires that your employer deduct a total of 7.65 percent from your paycheck for Social Security and Medicare tax purposes. A Social Security rate of... more
Business Math

10/20/20

Markups based on selling price

What is the selling price of a dining room set at Macy’s? Assume actual cost is $770 and 46% markup on selling price.

10/08/20

The cost C of producing x thousand calculators is given by the following equation.

C = -13.6x2 + 13590x + 620000 (x less than or 150) Write a rational expression that gives the average cost per calculator when x thousand are produced.​ (Hint: The average cost is the total cost C... more
Business Math

02/19/20

i dont know to get the answer for my question

Why is it important for a small business owner to be aware of consumer trends?
Business Math Algebra 1

02/08/20

Business math question

Bill's Roast Beef sells 5 times as many sandwiches as Pete's Deli. The difference between their sales is 308 sandwiches. How many sandwiches did each sell? Pete's sold sandwiches Bill's sold ... more
Business Math

01/05/20

anna kline purchased six bushes for $19.27 each, a porch swing for $88.22, and a gas grill for $321.77. she must pay the state tax of 4.5% and the city tax of 2%. What is the total purchase price

anna kline purchased six bushes for $19.27 each, a porch swing for $88.22, and a gas grill for $321.77. she must pay the state tax of 4.5% and the city tax of 2%. What is the total purchase price
Business Math Algebra 1

05/21/19

whats the answer?

Bari Jay, a gown manufacturer, received an order for 410 prom dresses from China. Her cost is $33 a gown. If her markup based on selling price is 71%, what is the selling price of each... more

03/01/19

Annual Simple Interest

Sara is looking to purchase a washer and dryer. The Saturday newspaper had an advertisement for a local appliance store offering​ "90 days, same as​ cash!" financing. Sara asked how the financing... more
Business Math Math Prealgebra

02/25/19

Please answer 😊 thank you , I need the answer for my class tomorrow😊

My mother admired a pair of earings that her friend was offering for Php24,000 payable in 6 months. She asked to be given a discount and her friend agreed to give her 12% if she pays in cash. How... more
Business Math Math Algebra 1 Grade 11

02/25/19

Please answer 😊 thank you . I need the answer for my class tomorrow 😊

My regular beef supplier gives me a 5% discount on my meat purchases every week.If the price of beef brisket this week is Php375 per kilo and I am planning to buy 1.5 kilos, how much trade discount... more
Business Math Algebra 2

01/26/19

Business math 2524

If a grocery store’s rate of markup on the selling price of tomatoes is 55%, what is the rate of markup on the cost of tomatoes?
Business Math

01/26/19

Math question 2424

Chicken Little Farms gives convenience stores a trade discount of 25% on eggs listed at $43.00 per case.  What trade discount will Sunnyside Farms have to give on its list price of $44.50 per case... more
Business Math

10/04/18

Need help with the problems

Lee and Fred are elementary school teachers. Fred works for a charter school in Pacific Palisades, California, where class size reduction is a goal for 2013. Lee works for a non charter axhool... more
Business Math

10/04/18

Need help with math

Staples sells boxes of pens ($9) and rubber bands ($6). Leona ordered a total of 22 cartons for $180. How many boxes of each did Leona order? Hint: Let P = Pens.
Business Math Math

10/03/18

Math Question Help

Dots sells a total of 290 T-shirts ($2) and shorts ($4). In April, total sales were $678. How many T-shirts and shorts did Dots sell? Hint: Let S = Shorts. 

07/27/18

At what price should they sell the strawberry per kilo to their retailers to achieve the target mark up?

marie is a distributor of strawberries. As a wholsesaler, she buys the strawberries at 120 per kilo. Her target mark up on cidt is at least 70%. During summer, 30% of their load spoil because of... more
Business Math

07/14/18

if a furniture bought 3 years ago has a book value of 1950.00 what is its original price if it depreciates 20% a year

how do you find its original price??

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.