19,167 Answered Questions for the topic Algebra

09/20/21

Piecewise linear functions

Derek earns $25 per hour (or part of an hour) for a regular 40-hour work week. Sometimes, he works over 40 hours a week and earns “double time” for the extra hours worked. (That means that his... more

09/20/21

Piecewise linear functions

Derek earns $25 per hour (or part of an hour) for a regular 40-hour work week. Sometimes, he works over 40 hours a week and earns “double time” for the extra hours worked. (That means that his... more

09/20/21

Help me solve this problem

A department store buyer purchased some shirts for $540. Then she sold all but eight of them. On each shirt sold, a profit of $6 (over the purchase price) was made. The shirts sold brought in... more

09/19/21

Help Me with this problem! Please

A freight train requires 2.5 hours longer to make a 300-mile journey than an express train does. If the express train averages 20 miles per hour faster than the freight train, how long does it take... more
Algebra

09/19/21

I cant seem to solve this

A 16​-inch board is to be cut into three pieces so that the second piece is 3 times as long as the first piece and the third piece is 4 times as long as the first piece. If x represents the length... more
Algebra

09/19/21

Two Linear Equations

A Broadway performance of The Lion King had a paid attendance of 387 people. Mezzanine tickets cost $70 and orchestra tickets cost $95. Ticket sales receipts totaled $30, 965. How many tickets of... more

09/18/21

Help Answer this problem

A freight train requires 2.5 hours longer to make a 300-mile journey than an express train does. If the express train averages 20 miles per hour faster than the freight train, how long does it... more
Algebra

09/18/21

How to solve and find the answers

A video game system and several games are sold for $664. The cost of the game is 3 times as much as the cost of the system. Find the cost of the system and the cost of the games.
Algebra

09/17/21

Algebra equation question

find the solution set of the equation ( x + 9 )² = ( x + 9 )please help me understand it

09/17/21

Water heater math problem

 A solar water heater costs about $6240 to install (after rebates). A traditional gas water heater costs about $850, and costs about $320 per year to run. The average annual cost to run the solar... more
Algebra Math Pre Calculus

09/17/21

I feel like I've tried everything but the price is never right!

A dozen roses cost $7.99. Grant wants to buy 20 roses. What’s a fair price to charge?

09/17/21

A water heater problem

 A solar water heater costs about $6240 to install (after rebates). A traditional gas water heater costs about $850, and costs about $320 per year to run. The average annual cost to run the solar... more

09/16/21

Please Help With Problem

P^4 - 13p^2 + 40

09/16/21

Please Help With Problem

P^4 - 13p^2 + 40 please help with problem

Please Help With Problem

P^2 q - pq^2 - rp^2 q + rpq^2
Algebra

09/16/21

Twice the difference of 9 and a number.

Algebra

09/16/21

What is this answer?

Find a linear function​ h, given h(4​)=−4 and ​h(−2​)=14. Then find ​h(7​).

09/16/21

Recursive sequence

If a1 = 7 and an = an-1-4 then find the value of a6

09/15/21

I need help with this problem, I tried it but my answer doesn't seem right

A wooden board measuring 130 feet is cut into three pieces. There are 2 smaller pieces of wood that are each the same length, and one larger piece that is 10 feet longer than one of the smaller... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.