19,179 Answered Questions for the topic Algebra
Algebra
10/25/21
word equations algebra
A family has two cars. During one particular week, the first car consumed 20 gallons of gas and the second consumed 15 gallons of gas. The two cars drove a combined total of 725 miles, and the sum...
more
Algebra English
10/24/21
A wire 19 cm long is cut into two pieces. The longer piece is 7 cm longer than the shorter piece. Find the length of the shorter piece of wire
Algebra
10/24/21
write an equation that shows the relationship between time in hours, t, and the distance, d, that the car travels at this rate
a car is driving at a constant speed. after 3 hours, the car has driven 195 miles.
10/24/21
Polynomials and measurements
A box is 15 x 20 inches. In the box there are cut out squares of the same size from each corner. Mark the side of the cut-out square by x. Write an expression that represents the width of the box.
10/24/21
Polynomials and measurements
A box is 15 x 20 inches. In the box there are cut out squares of the same size from each corner. Mark the side of the cut-out square by x. Write an expression that represents the width of the box.
10/24/21
Polynomials and measurements
A box is 15 x 20 inches. In the box there are cut out squares of the same size from each corner. Mark the side of the cut-out square by x. Write an expression that represents the width of the box.
Algebra
10/24/21
A 26ft board is cut into three pieces at a sawmill. The second piece is 5ft longer than the first, and the third piece is 4ft longer than the second. What are the lengths of the three pieces?
length of first borard:Length of second board:Length of third board:
Algebra Algebra 1
10/24/21
Determine the equation of the function that results from transformations applied to the graph of a given function. Use parent function: f(x)=1/x
Stretch vertically by a factor of 2
Reflect across the x-axis
Shift downward 3 units
tysm~ please answer fast
10/24/21
What is the rate of the rowing team in calm water and the rate of the current.
A rowing team rowing with the current traveled 48 km in 4 h. Rowing against the current, the team rowed 16 km in the same amount of time. Find the rate of the rowing team in calm water and the rate...
more
10/24/21
A motorboat traveling with the current went 70 mi in 5 h. Traveling against the current, it took 7 h to travel the same distance. Find the rate of the boat in calm water and the rate of the current.
A motorboat traveling with the current went 70 mi in 5 h. Traveling against the current, it took 7 h to travel the same distance. Find the rate of the boat in calm water and the rate of the current.
10/24/21
Find the rate of the plane in calm air and the rate of the wind. (Round your answers to one decimal place.)
A jet plane flying with the wind went 910 mi in 2 h. Flying against the wind, the plane could only fly 700 mi in the same amount of time. Find the rate of the plane in calm air and the rate of the...
more
Flying with the wind, a plane flew 480 mi in 3 h. Against the wind, the plane required 4 h to fly the same distance. Find the rate of the plane in calm air and the rate of the wind.
Flying with the wind, a plane flew 480 mi in 3 h. Against the wind, the plane required 4 h to fly the same distance. Find the rate of the plane in calm air and the rate of the wind.
What is the cost per unit of gas.
During one month, a homeowner used 400 units of electricity and 100 units of gas for a total cost of $314. The next month, 300 units of electricity and 250 units of gas were used for a total cost...
more
What is the cost per foot of redwood and of pine.
A carpenter purchased 50 ft of redwood and 70 ft of pine for a total cost of $253. A second purchase, at the same prices, included 100 ft of redwood and 60 ft of pine for a total cost of $394. Find...
more
What is the cost per pound of the wheat flour and of the rye flour.
A baker purchased 15 lb of wheat flour and 13 lb of rye flour for a total cost of $19.05. A second purchase, at the same prices, included 11 lb of wheat flour and 10 lb of rye flour. The cost of...
more
Algebra
10/24/21
Please help solve algebra question
Find a polynomial function of degree 5 with -2 as a zero of multiplicity 3,0 as a zero of multiplicity 1, and 2 as a zero of multiplicity 1
Give an expression for f(x) using only Real-valued coefficients, having degree 4, passing through the point (-3,-850), with roots x=-8, x=-2, and x=2+3i.
final answer should not have any i's.f(x)= _______ is a polynomial of degree 4 with the given roots and passes through (-3,-850).
Give an expression for f (x) with leading coefficient -4, of degree 3, and having roots x=5, x=1+4i, and x=1-4i.
Give an expression for f (x) with leading coefficient -4, of degree 3, and having roots x=5, x=1+4i, and x=1-4i.final answer should not contain any i's. f(x)=_________ is a polynomial of degree 3...
more
Focus Problem- Math
For 87 days in the spring and summer of 2010, British Petroleum's Deepwater Horizon spilled millions of gallons of crude oil into the Gulf of Mexico, resulting in one of the largest oil spills in...
more
true or false diagonalisation
For each of the following statements, select True or False(i) Every square matrix is diagonalisable(ii) If an matrix is diagonalisable then it must have n distinct eigenvalues (i.e. all of them...
more
Algebra Math
10/23/21
Algebra Assement
1. You have $150 to spend at a store. If you shoes cost $30 and belts cost $25, write an equation that represents the different ways that you could spend a total of $150.
2. Create a graph of the...
more
10/22/21
For f(x)=√(5x+10), find f′(x) using the definition f′(x)= lim, h→0, {f(x+h)−f(x)} / h . Then, using this, find the tangent line to the graph of y= √(5x+10) at x=3
For f(x)=√(5x+10), find f′(x) using the definition f′(x)= lim, h→0, {f(x+h)−f(x)} / h . Then, using this, find the tangent line to the graph of y= √(5x+10) at x=3. Enter all values as integers, or...
more
How does one take assumptions and certainties for granted?
How do people take assumptions and certainties for granted? Please explain I had trouble understanding this. What are some examples?
Algebra Elementary Math
10/22/21
\frac{2\left(a+b\right)}{a+b+c}\:\:a=1,\:b=2,\:c=3
Algebra
10/22/21
if a=1, b=2, c=3 then find the values of: a+2/b+3/c
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Ask a question for free
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Find an Online Tutor Now
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.