23 Answered Questions for the topic Add

01/28/20

Bob pays $15.20 for a pack of 8 towels.Find the unit price in dollars per towel.

if necessary, round your answer to the nearest cent.
Add

08/27/18

if a letters weighed 3/4 1/8 and 2/3 how much did they all weigh

letters weighed areb 1/8 3/4 and 2/3  how much id they weigh

07/21/18

The sum of three consecutive integers is 267. What is the largest integer?

Sum of three integers; step by step if you could

how to simplify 17/8

pls help simplify 17/8
Add

11/16/17

Tommy buys 10 marbles each week how many will he have in 6 weeks

Tommy buys 10 marbles each week how many marbles will he have in 6 weeks
Add

10/18/17

Kyra is 1 and a half times tall as her younger brother.her younger brother is 160 centimeters tall. How tall is Kyra

I do not understand show me the working out
Add Addition

09/17/17

use 4,6,2,7 to make the sum as 100

Here are four digits. 4,6,2,7 Use all four digits to make this sum correct   ---- + ----- = 100
Add

03/29/17

What are the numbers

One number exceeds another by 7 the sum of the numbers is 47. What are the numbers.     What are the missing numbers???,,,,??????
Add

02/01/17

add 1/(x+2)+2/(x-1)

1/(x+2)+2/(x-2)

11/17/16

What rule did albert use

What is albert rule  
Add Equations

07/05/16

Amusement park admission

Cedar point amusement park charges $51.99 for an adult ticket and $26.99 for a child's ticket. One Thursday the park collected $15,591.40 from a total of 360 adults and children. How many... more
Add

02/10/16

Have you brought 1/4 pound of screws and 2/5 pound of nails to build a skateboard ramp what is the total weight of screws and nails

Henry brought 1/4 pounds of screws and 2/5 pound of nails what is the total weight of screws and nails
Add

02/10/16

Henry brought 1/4 pound of screws and to 2/5 pound of nails and build a skateboard ramp what is the total weight of the screws and nails

He bought 1/4 pound of screws and 2/5 pound of nails what is the total weight of the screws and nails?  
Add Divide

11/24/15

I have no idea how to do this

Bennett purchased some beef and some chicken for a family barbeque. The beef costs $5.70 per pound and the chicken cost $3.70 per pound. He bought a total of 18 lb of meat and spent $86.60. How... more

11/24/15

I have no idea how to start this

Tanya bought five adult tickets and one child's ticket to a movie for $31.30. Li bought two adult tickets and three children's tickets for $19.80. Find the cost of one adult ticket and the cost of... more
Add

11/09/15

If drummers play every other day, saxophone every 3 days and trumpets every 4 and they all come together on April 8th, when will they come back together again?

If drummers play every other day, saxophone every 3 days and trumpets every 4 days, and they all play together on April 8th, when will they play again?
Add

10/14/15

What is the answers to 1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1×0+1

Just as it written 

07/02/15

6^2/2(3)+4

I just want to know if 2 and 3 should be multiplied since 3 is in parenthesis..... a few people I know believe that just because 3 is in parenthesis that it doesn't apply to the PEMDAS rule. Please... more
Add

11/15/14

using 2,9,4,3,6,7 -the sum of these 2 numbers is 1,129. what are the 2 numbers?

need 2 numbers using digits-2,9,4,3,6,7 to add to a sum of 1,129 what are the 2 numbers

10/08/14

peter has 3 times more marbles than phil. together they have 48 marbles. how many more marbles does peter have than phil?

peter has 3 times more marbles than phil. together they have 48 marbles. how many more marbles does peter have than phil?
Add

05/26/13

can you help with how to evaluate?

mv2; m=6 1/2 v=-2/5
Add Algebra

02/17/13

7/a^5+4/3a

Simplify 7 divided by a to the fifth plus 4 divided by 3a

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.