16 Answered Questions for the topic Multiply
Bob pays $15.20 for a pack of 8 towels.Find the unit price in dollars per towel.
if necessary, round your answer to the nearest cent.
Multiply
01/03/19
Finding ratios word problems
A teacher had 18 red pens. If the ratio of red pens to blue pens she owned was 3:5, how many pens did she have total?
Multiply
11/16/17
The length of an iron rod is 125 cm what is length of 555 such rods in meters ?
Length of iron rod is 125 cm . what is the length of 555 such in meters
12/01/16
simplify the expression (sinAsinB)(cosAcosB)
simply simplify the expression. i have to find out if my answer i have is right or wrong
Multiply
10/12/16
If jeans are on sale every 5 minutes and shirts are on sale every 10 minutes and scarfs are on sale every 45 minutes, when will they be on sale at the same time
If a sale starts at 9:00 and jeans are on sale every 5 minutes, shirts on sale every 10 minutes and scarfs on sale every 45 minutes, when will they all be on sale together next
10/09/16
using examples, explain why multiplying...
Using examples, explain why multiplying the numerator and denominator of the same fraction produces an equivalent fraction.
Multiply Divide
03/16/16
For each container of tea, she uses 16 tea bags and 3 cups of sugar. If McKenzie uses 64 tea bags, how many cups of sugar will she use?
This question really confuses me..can you please help me?
Multiply
02/15/16
How do I multiply 3x+1(x-2)
hello, I need help with multiplying 3x+1(x-2), please show with steps. Thank you
6^2/2(3)+4
I just want to know if 2 and 3 should be multiplied since 3 is in parenthesis..... a few people I know believe that just because 3 is in parenthesis that it doesn't apply to the PEMDAS rule. Please...
more
12/31/13
Multiply and simplify: (cscx + 1)(cscx - 1)
This is for my trig class. Thanks for the help!
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Ask a question for free
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Find an Online Tutor Now
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.