Inactive Tutor answered 05/04/23
The answer is 4.63 meters.
We're being asked to find the egg's change in horizontal distance, Δx. The initial velocity is the sum of the initial velocity in the x direction and the initial velocity in the y direction, which we can find by representing the original velocity vector as the hypotenuse of a triangle with the y component being the vertical leg and the x competent being the horizontal leg. Therefore,
v0 = vx + vy
vx = v0 · cos(20°), and vy = v0 · sin(20°)
Where v0 is the initial velocity. Recall now that velocity times time equals displacement, so vx · Δt = Δx. We know vx = v · cos(20°) = 8.4 · cos(20°) m/s, but we don't yet know Δt. We can find it by thinking about what's happening in the y direction. Let's use the kinematic equation Δd = v0 · t + (1/2) · a · t2. Since the egg starts at ground level and hits the ground at the end of its flight, Δd = 0. a will be the acceleration due to gravity, since we assume no other force is acting on the egg. We then have
0 = v0 · t + (1/2) · (-9.8 m/s2) · t2
Which, if we rearrange, gives us
t = -2 · v0 / (-9.8 m/s2)
and since we're considering motion in the y direction, v0 = vy = v0 · sin(20°). That means the time is
t = -2 · v0 · sin(20°) / (-9.8 m/s2) = 0.586 seconds.
The reason we cared about time is so we could plug it back into the equation vx · Δt = Δx. Doing so now gives us
Δx = 0.586 s · 8.4 m/s · cos(20°) = 4.63 m, our final answer.