Chloe L.
asked 10/24/21What is the cost per pound of the cinnamon tea and of the spice tea.
A merchant mixed 10 lb of a cinnamon tea with 2 lb of spice tea. The 12-pound mixture cost $19. A second mixture included 14 lb of the cinnamon tea and 8 lb of the spice tea. The 22-pound mixture cost $37. Find the cost per pound of the cinnamon tea and of the spice tea.
1 Expert Answer
Janet R. answered 10/24/21
Chemical Engineer Tutoring Math and Chemistry
Let's assume:
C is Cinnamon Tea and
S is Spice Tea.
The problem gives us two scenarios. We write the scenarios as equations
10 C+ 2 S = 19 (eq 1)
14 C + 8 S = 37 (eq 2)
solving for C in eq 1:
C = (19 - 2S)/10
plug in C into the unused equation (eq 2):
14 ((19-2S)/10)) +8S = 37
Simplifying the above:
26.6 - 2.8S + 8S = 37
Combining like terms:
5.2S=10.4
Solving for S:
S = 2
Solving for C by plugging in S into any of the equations. I choose eq 1.
10C + 2 (2) = 19
10C = 15
C=15/10
C=1.5
Plug into original equation to make sure both sides are equal:
14 C + 8 S = 37
14 (1.5) + 8 (2) = 37
37=37
Since the solutions were able to solve the equation, this means the values are correct.
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.
Mark M.
You post multiple mixture problems. That is not asking for help. That is asking for a tutor to do your work. Attempt at least one, then ask for assistance.10/24/21