z = (sample mean - pop mean)/(pop std dev/sqrt(sample size))
compute z = (17 - 17.4)/(1.4/sqrt(13)) = -1.03
P(xbar < 17) = P(z < -1.03)
from standard normal probability table: P(z < -1.03) = 0.1515
Mariana M.
asked 03/11/21A manufacturer knows that their items have a normally distributed length with a mean of 17.4 inches, and a standard deviation of 1.4 inches. if 13 items are chosen at random what is the probability that their mean is less than 17 inches?
z = (sample mean - pop mean)/(pop std dev/sqrt(sample size))
compute z = (17 - 17.4)/(1.4/sqrt(13)) = -1.03
P(xbar < 17) = P(z < -1.03)
from standard normal probability table: P(z < -1.03) = 0.1515
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.