George L.

asked • 10/26/20

Math Word Problem Challenge From My Son

In a rush day, Katie purchased several packs of pastels for 12$ at a store near her house.

Typically she would go to a discount store that sells the same postels for 50 cents less

per pack, where she would have been ableo to purchase 2 additional packs for the

same cosr.

What price did Katie pay for one pack of pastels? Whtie the equation that represents

this situation and solve that equation to answer the question

1 Expert Answer

By:

Mike D.

tutor
You could also try guess and check here. Try x = 1, 2, 3, ...... and see what works
Report

10/26/20

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.