Scott D. answered 10/21/20
Physics Teacher with Many Years Experience, Including AP-Physics
A) This is an inelastic collision.
B) The total momentum of the system before the collision, including both carts is contained in the moving cart (because a stationary cart has 0 momentum). That mv = (0.3 kg)(2.5 m/s) = 0.75 kgm/s. The total momentum after the collision is the same, but now the carts are stuck together, so we add the masses together and solve for the new velocity: 0.75 = (0.3kg + 0.4kg)vnew ; vnew = 0.75 / 0.7) = 1.07 m/s
C) We first calculate how long it takes for the carts to fall 1 m: use hf = hi + vvot + 1/2gt2 with g = -9.9 m/s/s and vvo = 0; -1 = 0 + 0 - 4.9t2; t = sqrt (1 / 4.9) = 0.452 s
Horizontal v is constant during the fall and it moved 0.2 m horizontally,
therefore v = d/t = 0.2 / 0.452 = 0.44 m/s
D) Velocity dropped from 1.07 m/s to 0.44 m/s in o.3 s, therefore a = (0.44 - 1.07) / 0.3 = -2.1 m/s/s; F = ma = (0.7)(-2.1) = -0.147 N this represents the force of friction Ff; coefficient of friction μ = Ff / normal force FN and normal force is equal to weight because this is flat; weight = mg = (0.7)(9.8) = 6.86 N,
so μ = Ff / FN = 0.147 / 6.86 = 0.02.