Nick J.

asked • 01/30/15

solving systems using substitution

the fifth grade teachers took their classes on a field trip to a museum. the first group had 25 students and two teachers and the cost $97.50.  the secomd group had 32 students and three teachers and cost $127.  what is the cost per student and per teacher? 

1 Expert Answer

By:

Sanjay S. answered • 01/30/15

Tutor
4.9 (34)

Expert, Patient and Motivated Tutor for Math, Science and Test Prep

Anusha K.

for any equation, would you have to multiply the first by 3 and second by 2?
Report

01/29/19

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.