................ ..

asked • 05/07/19

answer my question ASAP pls

The marching band sells cases of oranges and grapefruit for a fundraiser.

  1. Shakira sells 5 cases of oranges and 8 cases of grapefruit for $235.
  2. Jeff sells 3 cases of oranges and 2 cases of grapefruit for $85.

How much would 1 case of each fruit cost altogether?



1 Expert Answer

By:

Seth R. answered • 05/07/19

Tutor
New to Wyzant

SETH - LSAT/SAT Tutor Mainly

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.