Krystal W.

asked • 04/30/18

How to solve this trigonometry question?

You pay $145 for canning supplies plus $0.75 for each food item you can.

a. How many canned items must you complete for the average cost per canned item to fall to $1?
 
b. What happens to the average cost as you complete more canned items?

As the number of canned items increases, the average cost approaches $[  ?  ]

1 Expert Answer

By:

Thomas R. answered • 04/30/18

Tutor
4.9 (998)

A.S. in Math, with over 25 years tutoring experience

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.