Philip P. answered 06/28/17
Tutor
4.9
(482)
Effective and Patient Math Tutor
d = a·t2/2 where:
- d = distance = 2 m + 5 m = 7 m
- a = acceleration
- t = time = 1 sec + 2 sec = 3 sec
7 = a·32/2
14 = 9a
14/9 m/s2 = a
v = d/t
- v = velocity
- d = distance = 7 m
- t = time = 3 s
v = d/t
v = (7 m)/(3 s) = 7/3 m/s