Search
Ask a question
0

Johnny paid $1.62 for a carton of 18 eggs at the grocery store. Determine the cost of 3 eggs

First I've tried Dividing and Multipling
 

1 Answer by Expert Tutors

Tutors, sign in to answer this question.
Vivian L. | Microsoft Word/Excel/Outlook, essay composition, math; I LOVE TO TEACHMicrosoft Word/Excel/Outlook, essay comp...
3.0 3.0 (1 lesson ratings) (1)
1
Hi Keylee;
Let's first establish the cost of one egg.
$1.62/18
$0.09
Let's multiply this by 3...
($0.09)(3)=$0.27
Three eggs cost 27-cents.