25 Answered Questions for the topic unit conversion

Unit Conversion Prealgebra

08/21/19

UNIT CONVERSION FOR MATH

Farmer Jebediah is trying to formulate the perfect pig feed. He knows a healthy pig shouldconsume a 4:3 ratio of oats to alfalfas. He has 18 pounds of oats sitting in his barn. Howmany pounds of... more
Unit Conversion Chemistry

07/28/19

Please how do I convert μmol to mg.

Unit Conversion

09/07/18

7 pints of water how much in quarts

on a long hike jenny drank 7 pints of water how much did she drink in quarts?

09/05/18

2.70 g/cm^3 converted to kg/m^3

for my answer on my calculator I get 2700 g/m^3     But I’m not sure if I write 270. g/m^3 as my final answer because of the rounding to the least significant figure rule which we started with 2.70... more
Unit Conversion

07/11/18

How to change the unit?

change the unit g/cm3 to kg/km3 
Unit Conversion

02/06/18

I need help with this unit conversion word problem

I understand how to do unit conversions, but I can't figure out how to do this one word problem. I've written it out multiple times and I keep getting stuck. If someone could explain how to do it I... more
Unit Conversion

09/11/17

a backpacker carries 3.5 liters of white gas for her stove. how many pounds does the fuel add to her load? assume density of the white gas is 0.84 g/cm2

i do not know what to do about the density information 
Unit Conversion

06/02/17

100,000 barrels of oil = ? Gal, =? ft cube

convert and solve
Unit Conversion

04/17/17

2 tons of topsoil cost $2,360.00. What is the price per pound?

I am very confused about this topic can someone possibly help me?

03/12/17

A ferris wheel has 16 seats and a diameter of 60 feet.

A ferris wheel has 16 seats and a diameter of 60 feet. The wheel lets off the passengers is one seat, and a hen revolvs until the next seat is at the platform. Approximately how far does each seat... more
Unit Conversion

09/13/16

Aldi sells a 16 pound sack of potatoes for $5.67. What is the unit rate?

AldI sells a 16 pound sack of potatoes for $5.67. What is the unit rate?
Unit Conversion

06/24/16

how many square miles in 435 acres

unit conversion
Unit Conversion Units Of Measure

02/08/16

Mpg to l/100km conversion, fuel economy problem?

We have two vehicles A:old truck that does 17 mpg (13.84l/100km) and B:old car that does 47 mpg (5.00l/100km) We are looking to replace one of these vehicles with a new one (of the same size) C:... more
Unit Conversion

11/22/15

Usain Bolt has been clocked running 23.7 miles per hour in the 100 m dash. At that rate, what is his rate in meters per second? What would the time of his 100

23.7mi/hr meters/sec?   What would the time of his 100m race be? 
Unit Conversion Chemistry General Chemistry

10/13/15

Convert 0.0420 lbs/ft^3 to g/L? Chemistry conversion? Check my work??

Here are the conversion factors.. (1lb = 454 g, 1 ft = 12 in, 1 in = 2.54 cm, 1cm^3 = 1mL)     0.0420 lbs/ft^3 (454g/1lb)(1^3 ft^3/12^3 in^3)(1^3 in ^3/2.54^3 cm^3)(1^3 cm^3/ 1^3 ml^3)(1^3 ml^3... more
Unit Conversion

09/13/15

If the teachers beard grows at .003 meters/week how fast does it grow in km/second

                                                      Please answer this because I feel that I'm answering it wrong 
Unit Conversion

09/05/15

conversions

100cm^3 to m^3 
Unit Conversion

09/05/15

help with unit conversions

.00012 s to ns  please explain and show work

06/24/15

How do you convert kg/m^3 to slug/ft^3? and kg/m^3 to lb/inch^3?

I was given this worksheet in class and my professor refuses to explain it to us. I need help!!    For the given sample: Wooden cube (rectangular). Measure its mass in grams = 171 grams. Find... more
Unit Conversion Algebra

09/04/14

Question in description! Thank you!

  You were on a trip through Ireland in a beat-up rental that gets 22.6 miles per gallon but only while maintaining average a speed of around 80.3 km/hr. How much, in $U.S. dollars, will it cost... more
Unit Conversion Chemistry Conversion

07/11/14

Can you help me guys solve these problems in my Chemistry lesson?

Hi Wyzanters! I'm having a hard time to solve these questions. It's for my chemistry and I don't have any idea on how to solve for Celsius, Farenheit and Kelvin temperature. It's a conversion and... more
Unit Conversion

03/09/14

how many liters to add 10 inches to 29.5 x 19.7 x 5 ft pool?

how many liters to add 10 inches to 29.5 x 19.7 x 5 ft pool?  

Diana is buying seven avocados. Each avocado weighs 8 oz. How much will they cost her if avocados cost $2.00 a pound?

I am working on operations with time and mixed units. The question is: Diana is buying seven avocados. Each avocado weighs 8 oz. How much will they cost her if avocados cost $2.00 a pound?
Unit Conversion Math

05/22/13

How many 1 kiloton bombs?

How many 1 kiloton bombs would need to be exploded to produce 3.86x10^26 Joules, the amount of energy emitted by the Sun in 1 second?

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.