Hanie P.

asked • 06/12/21

HELP PLEASE!! DUE IN 3 DAYS!

Price of watermelon: $51.00 per m^2

Price of grapes: $65.34 per m^2

Area of farm: 480m^2



Okay, so now all in all we have built our farm and found what to price each of our crops at. Now let’s find what amount of each crop to grow and find our profits.

Getting right into it, we have the following cost equations:

CW = $20.00 * W + $50.00 CG = $10.00 * G + $40.00

Where CW is the total cost of planting and growing Watermelons, CG is the total cost of planting and growing Grapes, W is the area of Watermelons planted, and G is the area of Grapes planted. Now that we know our cost, we can finally find our profits. Profit is equal to the price per unit area, multiplied by the area sold, subtracted by the total cost planting and growing them, or,

Profit = Price * Area - Cost

But at this point, we still don’t know the area of each crop in our field. But we do know a couple of things to figure it out. We know the total area of our farm, found in the first part. Which we can say is,

Area = G + W And we were also only given $1590 to plant the crops. So,

$1590.00= CW+CG

I’ll help you simplify this a bit, $1590.00=$20.00*W+$50.00+$10.00*G+$40.00

$1590.00=$20.00*W+$10.00*G+$90.00

So now we have enough information to solve for the areas of Watermelons and Grapes in your field. Here’s some room to do that.

Area of Watermelons to plant 

Area of Grapes to plant =


Now that we know the area of each to be grown, we can finally stick those values into our Profit equation for W and G respectively.

Profit of the Crops =



Mark M.

$1590.00=$20.00*W+$50.00+$10.00*G+$40.00 $1590.00=$20.00*W+$10.00*G+$90.00 Two equations in two variables. Simplify and solve for one of them.
Report

06/12/21

Sidney P.

The two independent equations are W + G =480, 20W + 10G = 1500, but something is wrong: substitute G = 480-W gives 20W + (4800 -10W) = 1500 which does not have a positive solution!
Report

06/13/21

1 Expert Answer

By:

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.