Mariana M.
asked 03/07/21Continuous Random variables
A continuous ransoms variable is normally distributed. The probability that a value in the distribution is greater than 54 is 0.4478. Find the probability that a value in the distribution is less than 54.
More
1 Expert Answer
P(value < 54) = 1 - P(value < 54) = 1 - 0.4478 = 0.5522.
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Ask a question for free
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Find an Online Tutor Now
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.
Eda K.
Hello Mariana. Since the total probability is 1 you can subtract 0.4478 from 1. so your result will be 1-0.4478= 0.552203/07/21